Seznam rubrik Životní prostředí

Podolí usiluje o vlastní čističku odpadních vod

23. ledna 2018

Michael Jettmar

ZLÍN – Rada Zlínského kraje doporučuje zastupitelstvu, aby na svém příštím zasedání schválilo změnu v Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Zlínského kraje, a to v části týkající se odkanalizování obce Podolí v okrese Vsetín.

Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad

18. ledna 2018

Michael Jettmar

Záměr novelizovat zákon o odpadech a zvýšit umělý poplatek za skládkování finančně zatíží obce. Pocítí to rodiny. Obce chtějí třídit, recyklovat a snižovat náklady.

Myslíte na ochranu životního prostředí, kudy chodíte? Sdílejte své zkušenosti a vyhrajte 1000 EUR

29. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Myslíte na ochranu životního prostředí, kudy chodíte? Sdílejte své zkušenosti a vyhrajte 1000 EUR
Jak se dostáváte do práce nebo do školy? Autem, na kole nebo veřejnou dopravou? Naše každodenní chování se odráží na stavu životního prostředí. Je to vaše motivováno snahou o čistší a zdravější prostředí? Zkuste změřit své snahy s ostatními! Přihlaste svůj příspěvek do videosoutěže, kterou vyhlásila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), nejpozději do konce března 2018. Vítězové 4 vyhlášených kategorií budou zveřejněni 5. června 2018.

KRNAP má nového šéfa

27. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

KRNAP má nového šéfa. Stal se jím Robin Böhnisch
Ministr Brabec dnes jmenoval nového ředitele Správy Krkonošského národního parku, s účinností od 1. ledna 2018 jím bude Robin Böhnisch. Ve funkci nahradí Jana Hřebačku, který se po necelých deseti letech v čele KRNAPu rozhodl přijmout novou pracovní výzvu. Ministr Richard Brabec uvede nového ředitele do úřadu 2. ledna 2018.

Alejí roku 2017 se stala mladá alej na Staré Husí cestě v Dřevčicích

14. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Arnika

Vítězkou letošního ročníku se stala alej na Staré Husí cestě v Dřevčicích v Libereckém kraji. Vysloužila si přízeň 408 hlasujících, kteří svým nadšením jednoznačně dopomohli k získání prestižního titulu. Na druhé místo se probojovala lipová alej v jihomoravských Šakvicích s 352 hlasy. Třetí místo pak obsadila zámecká alej v Brankách ve Zlínském kraji s 210 hlasy. Arnika také vyhlásila vítězné aleje v jednotlivých krajích. Kompletní přehled výsledků najdete na www.alejroku.cz/o-ankete.

Rádi pleníte? Ozvěte se nám, můžete tak pomoci pálavské přírodě

4. prosince 2017

Michael Jettmar

Správa chráněné krajinné oblasti Pálava nabízí firmám netradiční teambuldingovou aktivitu na jaro 2018. Tou je vytrhávání invazního borytu barvířského.

Ministerstvo zemědělství chce v ČR snižovat používání glyfosátu, zvažuje zákaz neprofesionálního používání i předsklizňové aplikace

1. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Pětileté prodloužení licence glyfosátu v pondělí odhlasovali zástupci členských zemí EU v Odvolacím výboru Evropské komise. Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje návrhy na omezení použití této účinné látky. V současnosti analyzuje možnosti, jaké může v rámci evropských pravidel využít.

Katastrofální vodní erozi může zastavit nová vyhláška

9. listopadu 2017

Michael Jettmar

Opravdu se blíží konec vodní eroze na polích a začátek šetrnějšího využívání půdy? SMS ČR se účastní legislativního procesu vedoucí k přijetí účinné vyhlášky.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předložilo v červnu 2017 návrh vyhlášky o ochraně zemědělské půdy před erozí (protierozní vyhláška), která by měla pro zemědělské půdy stanovovat limity pro možnou míru ohrožení vodní erozí.

Poločas kotlíkových dotací: ČR se může nadechnout, první vlna už přinesla výměnu více než 22 tisíc starých kotlů zatěžujících ovzduší za nové ekologic

18. října 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Do dnešního dne si domácnosti požádaly o více než 29 tisíc výměn starých neekologických kotlů z kotlíkových dotací. Současně jich už přes 22 tisíc vyměnily za nové zdroje, do domácností tak zamířilo už více jak 2 a půl miliardy korun. Od září běží v krajích ČR druhá vlna kotlíkových dotací a na čtyři krajské úřady, které již zahájily příjem žádostí o kotlíkovou dotaci, přišlo zatím přes 11,5 tisíce žádostí.

U Vodního domu v Hulicích bylo vysazeno čtyři sta vzácných kuřiček hadcových

4. října 2017

Michael Jettmar

Hulice. Dvě hadcové skalky u Vodního domu byly díky projektu Život pro kuřičku osázeny kriticky ohroženou rostlinou kuřičkou hadcovou. Nenápadné rostlinky, které rostou výhradně na hadcovém podloží, budou nejvýraznější v době květu, tedy od příštího roku na jaře a v létě.

K Editinu prameni u Priessnitzových lázní povede třešňová alej. Lidé na ni mohou přispět v tradiční sbírce

22. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Arnika

Obyvatelé z Jeseníka se rozhodli zvelebit a oživit okolí města novým stromořadím. Alej s padesátkou třešní bude poblíž Priessnitzových lázní lemovat cestu k Editinu prameni. Přispět na výsadbu mohou lidé prostřednictvím sbírky Lopatka pro alej, kterou už po čtvrté pořádá spolek Arnika. Peníze pomohou pokrýt výdaje spojené s výsadbou na pořízení kvalitních sazenic, kůlů a dalších ochranných prvků, ale i pracovního vybavení pro dobrovolníky. Darovat symbolickou lopatku je možné až do 11. listopadu, kdy Arnika spolu s dobrovolníky mladé stromky vysadí.

Ekologická politika vlády: 3 splněné závazky, 8 nesplněných a 8 částečně splněných

21. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Zelený kruh

Ekologická politika současné vlády nebyla propadák, ale k naprosto pozitivnímu obrázku v sebehodnocení předloženém premiérem Sobotkou dnešnímu zasedání vlády má přece jen hodně daleko. Vláda nesplnila téměř polovinu svých závazků, v oblasti životního prostředí tedy nelze mluvit o velkém úspěchu. Navíc v některých zásadních věcech postupovala opačně, než slíbila. Výsledkem jsou i nižší recyklační cíle nebo zrušená občanská práva v oblasti životního prostředí.

Benešovský Běžecký Festival potvrdil svou kvalitu

20. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

V neděli 10. září benešovské Masarykovo náměstí po roce opět zaplnili běžci se svými doprovody a fanoušky. Benešovského Běžeckého Festivalu (BBF) se letos navzdory deštivému počasí zúčastnilo 820 běžců všech věkových kategorií.

V pondělí startují novinky v programu Nová zelená úsporám, za kombinaci s kotlíkovými dotacemi bonus až 40 tisíc Kč

1. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Až 40ti tisícový bonus za kombinaci s kotlíkovou dotací a širší nabídku v oblasti solárních systémů nabídne od 4. září program Nová zelená úsporám. Ruku v ruce se zářijovými novinkami spouští SFŽP ČR také nový webový rozcestník Poradenského centra NZÚ. Zájemci o dotaci z populárního dotačního programu v něm najdou přehledně a na jednom místě vše potřebné pro vyřízení podpory i zcela nový seznam specialistů z řad dodavatelů či zpracovatelů odborného posudku.

K ochraně 3 evropských populací rysa ostrovida se spojí 12 organizací ze 6 zemí. Projekt 3Lynx se rozjíždí

22. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Návrat a obnova populace rysa ostrovida je snahou mnoha evropských států, včetně České republiky. Rysi potřebují k životu velké území, jejich populace často přesahují hranice více států. K zajištění ochrany těchto krásných šelem je proto nezbytné mít komplexní informace o životě z celého areálu výskytu dané populace a k tomu sladit ochranářské úsilí ve všech dotčených zemích. Jinak může být úsilí o záchranu tohoto silně ohroženého druhu marné. Proto české Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s dalšími partnery z šesti evropských zemí připravilo a nyní zahájilo projekt 3Lynx. Ten nastaví způsob sledování a ochrany rysa ve třech evropských populacích a připraví mezinárodní strategii jeho ochrany.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS