Seznam rubrik Životní prostředí

Katastrofální vodní erozi může zastavit nová vyhláška

9. listopadu 2017

Michael Jettmar

Opravdu se blíží konec vodní eroze na polích a začátek šetrnějšího využívání půdy? SMS ČR se účastní legislativního procesu vedoucí k přijetí účinné vyhlášky.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předložilo v červnu 2017 návrh vyhlášky o ochraně zemědělské půdy před erozí (protierozní vyhláška), která by měla pro zemědělské půdy stanovovat limity pro možnou míru ohrožení vodní erozí.

Poločas kotlíkových dotací: ČR se může nadechnout, první vlna už přinesla výměnu více než 22 tisíc starých kotlů zatěžujících ovzduší za nové ekologic

18. října 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Do dnešního dne si domácnosti požádaly o více než 29 tisíc výměn starých neekologických kotlů z kotlíkových dotací. Současně jich už přes 22 tisíc vyměnily za nové zdroje, do domácností tak zamířilo už více jak 2 a půl miliardy korun. Od září běží v krajích ČR druhá vlna kotlíkových dotací a na čtyři krajské úřady, které již zahájily příjem žádostí o kotlíkovou dotaci, přišlo zatím přes 11,5 tisíce žádostí.

U Vodního domu v Hulicích bylo vysazeno čtyři sta vzácných kuřiček hadcových

4. října 2017

Michael Jettmar

Hulice. Dvě hadcové skalky u Vodního domu byly díky projektu Život pro kuřičku osázeny kriticky ohroženou rostlinou kuřičkou hadcovou. Nenápadné rostlinky, které rostou výhradně na hadcovém podloží, budou nejvýraznější v době květu, tedy od příštího roku na jaře a v létě.

K Editinu prameni u Priessnitzových lázní povede třešňová alej. Lidé na ni mohou přispět v tradiční sbírce

22. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Arnika

Obyvatelé z Jeseníka se rozhodli zvelebit a oživit okolí města novým stromořadím. Alej s padesátkou třešní bude poblíž Priessnitzových lázní lemovat cestu k Editinu prameni. Přispět na výsadbu mohou lidé prostřednictvím sbírky Lopatka pro alej, kterou už po čtvrté pořádá spolek Arnika. Peníze pomohou pokrýt výdaje spojené s výsadbou na pořízení kvalitních sazenic, kůlů a dalších ochranných prvků, ale i pracovního vybavení pro dobrovolníky. Darovat symbolickou lopatku je možné až do 11. listopadu, kdy Arnika spolu s dobrovolníky mladé stromky vysadí.

Ekologická politika vlády: 3 splněné závazky, 8 nesplněných a 8 částečně splněných

21. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Zelený kruh

Ekologická politika současné vlády nebyla propadák, ale k naprosto pozitivnímu obrázku v sebehodnocení předloženém premiérem Sobotkou dnešnímu zasedání vlády má přece jen hodně daleko. Vláda nesplnila téměř polovinu svých závazků, v oblasti životního prostředí tedy nelze mluvit o velkém úspěchu. Navíc v některých zásadních věcech postupovala opačně, než slíbila. Výsledkem jsou i nižší recyklační cíle nebo zrušená občanská práva v oblasti životního prostředí.

Benešovský Běžecký Festival potvrdil svou kvalitu

20. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Posazavi

V neděli 10. září benešovské Masarykovo náměstí po roce opět zaplnili běžci se svými doprovody a fanoušky. Benešovského Běžeckého Festivalu (BBF) se letos navzdory deštivému počasí zúčastnilo 820 běžců všech věkových kategorií.

V pondělí startují novinky v programu Nová zelená úsporám, za kombinaci s kotlíkovými dotacemi bonus až 40 tisíc Kč

1. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Až 40ti tisícový bonus za kombinaci s kotlíkovou dotací a širší nabídku v oblasti solárních systémů nabídne od 4. září program Nová zelená úsporám. Ruku v ruce se zářijovými novinkami spouští SFŽP ČR také nový webový rozcestník Poradenského centra NZÚ. Zájemci o dotaci z populárního dotačního programu v něm najdou přehledně a na jednom místě vše potřebné pro vyřízení podpory i zcela nový seznam specialistů z řad dodavatelů či zpracovatelů odborného posudku.

K ochraně 3 evropských populací rysa ostrovida se spojí 12 organizací ze 6 zemí. Projekt 3Lynx se rozjíždí

22. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Návrat a obnova populace rysa ostrovida je snahou mnoha evropských států, včetně České republiky. Rysi potřebují k životu velké území, jejich populace často přesahují hranice více států. K zajištění ochrany těchto krásných šelem je proto nezbytné mít komplexní informace o životě z celého areálu výskytu dané populace a k tomu sladit ochranářské úsilí ve všech dotčených zemích. Jinak může být úsilí o záchranu tohoto silně ohroženého druhu marné. Proto české Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s dalšími partnery z šesti evropských zemí připravilo a nyní zahájilo projekt 3Lynx. Ten nastaví způsob sledování a ochrany rysa ve třech evropských populacích a připraví mezinárodní strategii jeho ochrany.

Krajinu obohatí stromy od místních

18. srpna 2017

Michael Jettmar

Brno (16. srpen 2017) – Na třinácti místech republiky díky dobrovolnému zapojení obyvatel vyroste téměř šest stovek nových stromů a keřů. Pomohou obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. Finance určené na podzimní výsadby poskytla Nadace Partnerství, která za tímto účelem uvolnila více než 300 tisíc korun. Mezi podpořenými projekty je i pět výsadeb, které finance získaly díky internetovému hlasování Stromy místo letáků. Na této iniciativě nadace dlouhodobě spolupracuje se společností MAKRO.

Snižujeme objem odpadu končícího na skládkách. 2 miliardy z OPŽP míří zejména na efektivnější třídění

25. července 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Do stovek obcí a měst přibudou nové nádoby na tříděný a bio odpad. Radnice a společnosti je budou moci pořídit z dotací, které aktuálně uvolnilo Ministerstvo životního prostředí z Operačního programu Životní prostředí. Více než 2 miliardy korun posílá zejména na efektivnější nakládání s odpady, vybudování či modernizaci sběrných dvorů, třídicích linek, podpořeny budou bioplynové stanice a nově i zpracovatelé nebezpečného odpadu. Vše s jedním cílem – snížit množství směsného odpadu na našich skládkách.

Dotace na zdroje pitné vody nevysychají, podpora obcí pokračuje

29. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Sezóna horkých letních dnů je v plném proudu, a řada obcí se již nyní potýká s nedostatkem pitné vody. Starostové by proto neměli váhat a využít dotace z MŽP směřované na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí navíc prodlužuje termín, do kterého bude možné žádat o dotace na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. Dosud si o dotaci požádalo 150 obcí.

Ministerstvo zemědělství proti suchu: podpora závlah a ochrana krajiny

23. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes jednal v obci Višňové na jižní Moravě s místními zemědělci o suchu a jak proti němu bojovat. Ministerstvo zemědělství letos například otevřelo program na budování závlah na polích a v sadech. To je ale jen jedna součást rozsáhlého systému opatření proti suchu.

Zástupci Karpatské úmluvy jednali v Modré

23. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ve dnech 14. až 16. června 2017 se v Modré u Uherského Hradiště uskutečnilo 8. zasedání Implementačního výboru Karpatské úmluvy 1. Česká republika je pro období 2014–2017 předsednickou zemí Úmluvy a zasedání Implementačního výboru v Modré tak bylo vyvrcholením tříletého vedení agendy Úmluvy na straně ČR.

Začalo letošní vápnění Krušných hor. Pomůže ozdravit lesy

22. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství zahájilo každoroční vápnění lesů poškozených imisemi. V plánu je letos ošetřit 4,5 tisíce hektarů v Krušných horách. Akce hrazená z rozpočtu Ministerstva bude stát zhruba 40 milionů korun, stejná částka je naplánovaná i na příští rok

Odstávka systému pro příjem žádostí do programu NZÚ

15. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Nová zelená úsporám

Z technických důvodů proběhne ve čtvrtek 29. června 2017 mimořádná odstávka portálu pro příjem žádostí do programu Nová zelená úsporám, která potrvá od 8:00 až do půlnoci.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS