Seznam rubrik Zěmědělství

V Evropské unii končí výrobní kvóty cukru, české cukrovary patří mezi evropskou špičku

15. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Evropská unie už nebude regulovat produkci cukru. K 30. září 2017 přestane platit systém produkčních kvót, minimální ceny cukrové řepy a výrobní dávky. Pro české cukrovary je to příležitost dalšího rozvoje, v loňské sezóně vyrobily nejvíce cukru za posledních třicet let.

Ministr zemědělství chce jednoduchou a spravedlivou Společnou zemědělskou politiku, zodpovědnou k životnímu prostředí

15. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Informaci o východiscích budoucí Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020 dnes vládě předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Uvedl, že efektivní podpora zemědělců musí mít jasná a jednoduchá pravidla a nesmí diskriminovat některé podniky jen podle jejich velikosti. SZP musí i nadále představovat základní nástroj pro zajištění strategické míry produkce potravin v EU, udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a udržitelný rozvoj venkovských oblastí.

Ministerstvo zemědělství nařídilo zastavit úmyslné těžby lesních porostů

14. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Nepříznivé klimatické podmínky posledních let, zejména mimořádný vláhový deficit, oslabil vitalitu a odolnost zvláště jehličnatých lesních porostů prakticky na celém území České republiky. To má za následek přemnožení hmyzích škůdců lesních porostů (podkorního hmyzu), které v některých krajích dosáhlo dnes již kalamitního stavu. Ministerstvo zemědělství proto rozhodlo nařídit podle lesního zákona dočasné úplné zastavení jiných těžeb dřeva než těžeb nahodilých.

Mimořádná opatření kvůli africkému moru prasat platí i po ukončení stavu nebezpečí

5. září 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Přestože ve Zlínském kraji skončil stav nebezpečí v souvislosti s africkým morem prasat (AMP), všechna opatření vydaná Zlínským krajem i Státní veterinární správou zůstávají v platnosti. Do ohniska nákazy tak i nadále platí zákaz vstupu, pravidelně se doplňují pachové ohradníky, v provozu zůstávají i elektrické. O zkušenostech se zamezením šíření AMP dnes jednal ministr Marian Jurečka se svým německým protějškem Christianem Schmidtem.

České vepřové maso neobsahuje žádné zbytky antibiotik a hormonů, za pět let klesla jejich spotřeba o čtvrtinu

31. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Čeští chovatelé prasat používají mnohem méně léčiv než například chovatelé v Německu, Polsku či Belgii. Jen mezi lety 2010 a 2015 snížili čeští chovatelé spotřebu antibiotik u zvířat o 27,8 %. Zároveň se v Evropě při výrobě vepřového masa nepoužívají hormony pro urychlení růstu.

Zpráva o stavu zemědělství 2016

23. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – V roce 2016 se českému zemědělství podařilo udržet růst a celková produkce zemědělského odvětví proti roku 2015 vzrostla o 2,1 %. Počasí bylo s výjimkou dubnových mrazů, které poškodily zejména sklizeň ovoce, příznivé a úroda většiny pěstovaných základních plodin byla velmi dobrá. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství České republiky za rok 2016, kterou dnes schválila vláda. Materiál každoročně představuje a hodnotí vývoj českého zemědělství a potravinářství s důrazem na meziroční srovnání a změny v tomto vývoji.

Ministr Marian Jurečka: Sehnat lidi do zemědělství je problém. Náš projekt může pomoci

21. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Vláda dnes schválila projekt, který předložil ministr zemědělství Marian Jurečka s cílem usnadnit získávání pracovních sil ze zahraničí do zemědělské a potravinářské výroby. Projekt zpracovalo Ministerstvo zemědělství (MZe) na základě požadavků podnikatelů, kteří vzhledem k současné situaci na trhu práce nejsou schopni zajistit dostatek pracovníků.

Zrušení licenční povinnosti od 1. října 2017 pro dovoz ovoce a zeleniny a výrobků z ovoce a zeleniny

17. srpna 2017

Michael Jettmar

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/12371, které vstoupilo v platnost 6. srpna 2016, ruší ode dne 1. října 2017 licenční povinnost pro dovoz ovoce a zeleniny a výrobků z ovoce a zeleniny. Zrušení licenční povinnosti se týká produktů následujících kódů kombinované nomenklatury:

Ministerstvo zemědělství snížilo náklady na energie

7. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Za elektřinu a plyn zaplatí Ministerstvo zemědělství a jeho resortní organizace v příštím roce o 14 % méně než letos, a to místo 68 milionů 58 milionů korun. Úspora se podařila díky centrálnímu nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Zemědělci můžou požádat Ministerstvo průmyslu a obchodu o podporu na vybudování fotovoltaických systémů na střechách

3. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo výzvu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V této výzvě mají možnost žádat o podporu rovněž zemědělští podnikatelé.

Ministr zemědělství Jurečka jednal se svým saským protějškem o zjednodušení Společné zemědělské politiky či precizním a chytrém zemědělství

27. července 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – O zásadních požadavcích na zjednodušení druhého pilíře Společné zemědělské politiky dnes v Drážďanech diskutoval český ministr zemědělství Marian Jurečka se svým saským protějškem Thomasem Schmidtem. Jednali také o aktuální situaci ohledně afrického moru prasat, o „precizním zemědělství“ nebo postavení zemědělců v potravinovém řetězci.

Vláda se zabývala výkupem pozemků v okolí Nových Heřminov a zprávou o spotřebě pesticidů

26. července 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Na výkup pozemků pod přeložkou silnice v blízkosti plánované vodní nádrže Nové Heřminovy uvolní Ministerstvo zemědělství 50 milionů korun. Zavázalo se k tomu ve zprávě o stavu přípravy a realizace protipovodňových opatření v povodí řeky Opavy, kterou dnes spolu s resortem životního prostředí předložilo vládě. Ta se dnes zabývala i zprávu o spotřebě pesticidů.

Vláda schválila Koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky

24. července 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Snížit zranitelnost území před nedostatkem vody v důsledku očekávaných změn klimatu je cílem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Společný materiál Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí dnes schválila vláda.

Ministerstvo zemědělství připravilo novely, které zamezí podvodům s česnekem a nelegálními množírnami

4. července 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Poslanci dnes v závěrečném třetím čtení schválili tři důležité zákony, které připravilo Ministerstvo zemědělství. Novely zákonů o osivu, rostlinolékařské péči a veterinárního zákona přinesou výrazné změny. Především zjednoduší pravidla a zpřesní kontrolu, takže lépe ochrání veřejnost.

V České republice byl poprvé potvrzen výskyt afrického moru prasat

29. června 2017

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – V České republice byl potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat (AMP) v populaci prasat divokých. Vyšetření prokázalo nákazu u jednoho kusu uhynulého divokého prasete na Zlínsku. Zdroj nákazy a další okolnosti jsou aktuálně předmětem šetření Státní veterinární správy (SVS). Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS