Seznam rubrik Tradice a regionální produkty

Další český unikát míří na Seznam světového dědictví UNESCO

20. května 2019

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Česká republika by se za čas mohla chlubit další položkou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem představuje unikátní národní kulturní památku, jež dokládá staletý chov a výcvik jedinečného plemene – Kladrubského bělouše. Toto vzácné plemeno barokních galakarosiérů v ní bylo vyšlechtěno a krajina byla přizpůsobena jeho potřebám. Je to jedno z mála míst na světě, kde jsou dosud chováni a cvičeni kočároví koně, a to jako součást národního kulturního dědictví.

Nejlepší mladé víno je to se syslí známkou

8. listopadu 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Nejlepší mladé víno je to se syslí známkou! Svatý Martin přiveze i „syslí“ víno z nové vinařské obce
Známkou Sysli na vinici se pyšní další moravská vinařská obec. Tentokrát je to obec Miroslav v Jihomoravském kraji, kde se syslům dlouho dařilo na sportovním letišti. Vinaři AGRODRUŽSTVA Miroslav, kteří vyrábí víno pod značkou VÍNO PERK, vytváří vhodné podmínky, díky kterým se sysli začali šířit i do okolních vinic a sadů, které obklopují obec. Vzhledem k tomu, že vinice splňují podmínky hospodaření přátelského k syslům, získalo vinařství pro svá vína v tomto roce zlatou známku „Sysli na vinici“. Nákupem takto oceněného vína mohou lidé podpořit vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým syslům dobré životní prostředí.

Tuzemák o své rumové aroma v následujících pěti letech nepřijde. Evropská komise přijala argumenty České republiky pro prodloužení výjimky

17. dubna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

17.4.2018 Tisková zpráva – Ministerstvu zemědělství se dnes v Bruselu podařilo po složitých vyjednáváních prodloužit o pět let stávající výjimku používání „rumového aroma“ do tradičního alkoholického nápoje typu Tuzemák pro výrobce lihovin.

Pražská šunka se dostala mezi elitu. Získala značku Zaručené tradiční speciality

23. února 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Pražská šunka bude na seznamu Zaručených tradičních specialit. Zástupcům Ministerstva zemědělství a Českého svazu zpracovatelů masa se podařilo zápis dojednat u Evropské komise. Výrobek s názvem „Pražská šunka“ a evropským žlutomodrým logem musí vždy splňovat přesnou recepturu a technologii výroby.

UŽ TUTO SOBOTU BUDEME ZNÁT VÍTĚZE SOUTĚŽE VESNICE ROKU

14. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

V sobotu 16. září vyhlásí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vítěze třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v Luhačovicích na Jarmarku venkova.

Lokální producenti v Kraji blanických rytířů mají opět šanci získat značku regionálního produktu

13. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku český zvaz ochrancu prirody

Výrobci regionálních výrobků a poskytovatelé služeb se do konce září mohou opět ucházet o udělení značky KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®. O tom, kdo značku získá, rozhodne certifikační komise, která zasedne v druhé polovině října letošního roku. Posuzovat se bude především kvalita, vazba na region, a také šetrnost k životnímu prostředí. Značka KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® zastřešuje lokální producenty výrobků, poskytovatele stravovacích a ubytovacích služeb. Největší výhodou pro vlastníky certifikátu je možnost společné propagace v regionu a navázání vzájemné spolupráce.

Ve školách a nemocnicích by se mělo používat více biopotravin a regionálních produktů

4. září 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Dopis adresovaný zřizovatelům škol, nemocnic a dalších veřejných institucí, které poskytují společné stravování, odeslal v uplynulých dnech ministr zemědělství Marian Jurečka. Apeluje v něm na větší využívání regionálních potravin a biopotravin v provozech společného stravování. Dnes také odstartoval už třináctý ročník akce Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství.

Jarmark výrobků s regionálními značkami NAPILE

31. srpna 2017

Michael Jettmar

V sobotu 9. 9. 2017 se v areálu NAPILE v Ostravici uskuteční prezentační a prodejní akce vyhrazená pouze pro držitele regionálních značek, první svého druhu v Moravskoslezském kraji.

Festival Regionálních potravin Plzeňského kraje

16. srpna 2017

Michael Jettmar

V pátek 15. září 2017 se na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj uskuteční už 7. ročník oblíbeného Festivalu Regionálních potravin Plzeňského kraje. Návštěvníkům nabídne farmářský trh s nejlepšími regionálními potravinami, ochutnávky, zahradnickou dílnu a dvě kuchařské show, jejich hvězdou bude letos Emanuele Ridi.

JSOU ZNÁMI DRŽITELÉ OCENĚNÍ PERLA ZLÍNSKA 2017

20. července 2017

Michael Jettmar

ZLÍNSKÝ KRAJ – Také letos vyhlásila Agrární komora Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem soutěž o nejlepší regionální potravinářské výrobky s názvem Perla Zlínska. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 139 výrobků od 44 producentů. Z nich hodnotitelská komise vybrala 16 nejlepších výrobků, které tak budou moci používat značku Perla Zlínska.

Vítězové Regionální potraviny 2017 v Plzeňském kraji

14. července 2017

Michael Jettmar

Již poosmé se v Plzeňském kraji soutěžilo o Regionální potravinu. Značku, která dává výrobkům punc kvality, může v každém kraji získat pouze devět z nich. Na stupeň vítězů přivádí výrobky jejich výjimečná kvalita, výborná chuť a suroviny z daného regionu. Hodnotitelská komise vybírala z 81 produktů od 27 výrobců, největší zájem byl o kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje.

Reportáž: Zázračná studánka u Chotovin

12. června 2017

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Poprvé jsme s manželkou navštívili úžasné místo u nedalekých Chotovin. kaplička zasvěcená Panně Marii, která je postavena u Zázračné studánky. Podle pověsti viděli dva mladící ve studánce zrcadlit se Pannu Marii, od té doby se považuje voda ve studánce za léčivou.

LeaderFEST 2017 aneb Venkov tradičně i nově

9. června 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MAS Český Západ

Hlinsko se stalo na dva dny místem pro setkání zástupců místních akčních skupin a dalších příznivců venkova, pracujících metodou LEADER. Místní akční skupiny z České republiky, Polska, Slovenska, Gruzie, Rakouska a dalších zemí se v diskuzích vrátily k podstatě metody LEADER. Setkání sloužilo k výměně zkušeností, přátelským setkáním aktérů venkova, navázání spolupráce a představení příkladů dobré praxe ve venkovském prostoru.

Dobré a poctivé z pole na talíř představí rodinné farmy jako výrobce kvalitních potravin

25. května 2017

Michael Jettmar

Rodinné farmy v roli výrobců a dodavatelů kvalitních, čerstvých a zdravých potravin představí v rámci projektu „Dobré a poctivé z pole na talíř“ Asociace soukromého zemědělství. Stane se tak prostřednictvím již čtvrtého ročníku celodenních Selských slavností pro rodiny s dětmi na farmách členů této stavovské organizace v různých koutech republiky. V letošním roce se otevřou tři, další čtyři pak v podobě menších akcí regionálního rozsahu.

Liberecký kraj opět vyhlašuje soutěž o nejlepší regionální potraviny

15. května 2017

Michael Jettmar

Do 31. května mají místní farmáři a potravináři možnost přihlásit své produkty do soutěže „Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství roku 2017“. Mohou se tak ucházet o titul Výrobek roku Libereckého kraje v rámci devíti kategorií – masné, mléčné, pekařské a cukrářské výrobky, alkoholické i nealkoholické nápoje, ovoce a zelenina a ostatní. Novinkou z minulého roku je kategorie biopotraviny, která reaguje na stále sílící požadavky na kvalitu potravin a zároveň ohleduplnost k životnímu prostředí při jejich produkci.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS