Seznam rubrik Speciál

DALŠÍCH 900 MILIONŮ KORUN PRO NAŠE MUZEA

22. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Muzea České republiky se dočkají další podpory Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) byla vyhlášena výzva Muzea II, pro niž je připraveno 900 milionů Kč z prostředků EU. Celková alokace výzvy včetně podpory ze státního rozpočtu je pak přes jednu miliardu korun. Žádosti lze podávat do 31. ledna 2018.

Vysočina Tourism vydává Mapu barokních míst Vysočiny

7. června 2017

Michael Jettmar

Na devětadvacet zajímavých památek spojených s barokem upozorňuje nově vydaná Mapa barokních míst Vysočiny. Včetně tří praktických tipů na jednodenní i dvoudenní výlety ji pro české i zahraniční turisty připravila příspěvková organizace Vysočina Tourism.

platí nová pravidla v národních parcích

1. června 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, o jejíž podobu se vedl doslova těžký boj nejen za zdmi Parlamentu, platí od 1. června 2017. Nakonec se ministru Brabcovi podařilo s několika úpravami prosadit moderní zákon, který MŽP připravovalo od sklonku roku 2014. Ten nově zastřeší všechny národní parky a jeho prostřednictvím se případně budou vyhlašovat i nová nejvíce chráněná území. Zákon přináší především jasné vymezení cíle vyhlášení a existence národních parků jako území, na jehož převážné části má mít v budoucnu hlavní slovo příroda a její ochrana. Díky novele dochází také ke zjednodušení, zpřesnění a současně aktualizaci ochranných podmínek (zákazů) v národních parcích. Novela také zavádí 15leté moratorium na změnu zonace, které zaručuje stabilizaci dlouhodobé odborné péče o přírodu v národních parcích.

O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2016

5. května 2017

Michael Jettmar

Vydáváte obecní či městský zpravodaj? Přihlaste se do soutěže o ten nejlepší. Zvláštní kategorií je soutěž O nejzajímavější či nejoriginálnější pravidelnou rubriku. Vydavatelé na ni mohou vyhlašovatele upozornit.

Klidný spánek pro Ondru a Toníka

3. dubna 2017

Michael Jettmar

Valerie Chromá je jedním z iniciátorů letošního projektu charitativní akce na zakoupení lékařského přístroje. Po jízdním kole pro handicapovaného, ale nadšeného cyklistu Jaroslava, po loňském skútru pro handicapovanou Jitku, přišli letos na řadu dva malí kluci. Pomoc ale potřebují opravdu naléhavě, i když si to sami neuvědomují. Letošní charitativní akce tak dosáhla větších rozměrů, nejen finančních. Už to není jen dar pro radost či větší pohodlí, je to dar, který chlapcům pomůže řešit komplikovaný zdravotní problém.
Oba chlapci trpí velmi vzácnou nemocí – kongenitálním centrálním hyperventilačním syndromem, přezdívaným Ondinina kletba. Spočívá v příliš velké koncentraci oxidu uhličitého v těle, a děti, které postihne, zpravidla umírají v novorozeneckém věku na syndrom náhlého úmrtí. I proto lékaři evidují celosvětově jen asi dvě stovky takto nemocných. Sourozenci první měsíce přežili, nyní ale musí rodina po usnutí chlapce prakticky nepřetržitě hlídat. Zdravotní pojišťovny přitom potřebný přístroj pro domácí péči, který by na rizikovou koncentraci plynu upozornil, neumí uhradit.
V naší republice žije s podobným postižením méně než deset dětí.

Vodní dům oslaví 1. narozeniny výrobou vodních mlýnků

15. března 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Hulice. Je tomu přesně rok, co se Vodní dům u hráze želivské přehrady otevřel prvním návštěvníkům. Tuto sobotu 18. března můžete přijít oslavit jeho první narozeniny vlastnoruční výrobou vodního mlýnku, kterým pak okrášlíte třeba potok v okolí vašeho bydliště.

Řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže trvá už rok a půl, přesto Ministerstvo šetří miliony

10. listopadu 2016

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil prvoinstanční rozhodnutí ÚOHS ve věci zrušené veřejné zakázky Ministerstva zemědělství na „Poskytování mobilních telekomunikačních služeb“ a věc vrátil Úřadu k novému projednání. Předseda Rafaj svému úřadu vytýká nepřezkoumatelnost prvoinstančního rozhodnutí. Uvádí, že po zvážení všech aspektů dané věci a po zjištění, že ÚOHS nepostupoval v souladu se zákonem a správním řádem, dospěl k závěru, že nastaly podmínky pro zrušení napadeného prvoinstančního rozhodnutí.

Portál i mobilní aplikace SENOSEČ se osvědčují: Letos zachránily 553 zvířat

8. listopadu 2016

Webový portál SENOSEC.CZU.CZ a letos nově spuštěná mobilní aplikace SENOSEČ nesou ovoce. V letošní sezóně se díky nim podařilo před smrtí zachránit 553 zvířat, z toho 183 mláďat. To je více než trojnásobný nárůst oproti roku 2015. Na projektu spolupracují od roku 2014 Česká zemědělská univerzita, MŽP, dobrovolníci a myslivci.

Do projektu Ministerstva zemědělství Medová snídaně se letos zapojilo 40 škol

4. listopadu 2016

Tisková zpráva – Čtyřicet škol ze všech krajů České republiky se přihlásilo do projektu Ministerstva zemědělství (MZe) „Medová snídaně 2016“. Ten dnes odstartoval v Karlových Varech, Litoměřicích a také v Dětské skupině MZe Klásek. Cílem akce, kterou organizuje Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českým svazem včelařů, je propagace zdravého stravování, medu a včelařství.

Příští týden začnou plánované práce v Dokeské zátoce Máchova jezera

3. listopadu 2016

Úpravy by měly přispět k větší čistotě jezera, které se každoročně potýká se zvýšeným výskytem sinic. Zátoka bude odbahněna, bude opravena hrázka a výpustní zařízení. Kromě Dokeské zátoky bude opravena i hrázka v zátoce Břehyňské. Investorem akce je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která Máchovo jezero jako státní majetek spravuje.

Zahraniční zkušenost a podpora kulturního dědictví téma podzimního čtvrtletníku

2. listopadu 2016

2.11.2016 Propamatky.info: Čtvrtletník PROPAMÁTKY - PODZIM 2016 Čtvrtletník PROPAMÁTKY - PODZIM 2016 | Foto: Pavel Vlček | Licence: Všechna práva vyhrazena ČESKÁ REPUBLIKA | V aktuálním podzimním časopise jsme se zaměřili na různé zahraniční zkušenosti spojené s podporou našeho kulturního dědictví. Představujeme Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou, obnovu železniční výtopny v Kořenově a aktivity Spolku archaických nadšenců.

Neziskovka roku 2016 má své semifinalisty

6. října 2016

V pondělí 3. října po formálním hodnocení všech přihlášených neziskových organizací zveřejnila Nadace rozvoje občanské společnosti seznam 15 semifinalistů v ocenění Neziskovka roku 2016.

Nyní semifinalisty čeká hodnocení externími hodnotiteli přímo v organizaci, nejúspěšnější neziskové organizace pak vystoupení před komisí. V rámci speciální kategorie Cena veřejnosti pak od 21. 10. do 21. 11. 2016 bude moci široká veřejnost hlasovat o nejoblíbenější neziskovku – partnerem této kategorie je Nadace ČEZ a vítěz si odnese finanční odměnu.

Na startu v Konopišti bylo 1. ledna rekordních 180 běžců

4. ledna 2016

Jaroslava Tůmová

Foto k článku Na startu v Konopišti bylo 1. ledna rekordních 180 běžců

Už se stalo tradicí, že běžci z Benešova a okolí se sejdou v Konopišti a vydají se na své první kilometry v novém roce. Když se v roce 2000 běželo poprvé, sešlo se u Konopišťského rybníka jen přes 20 běžců. V posledních třech letech ale účast začala silně stoupat díky běžeckému boomu, který zaplavil Česko a okres Benešov neminul.

Proběhla pedagogická konference k ekologické výchově

27. listopadu 2015

Foto k článku Proběhla pedagogická konference k ekologické výchově

Do Podblanického ekocentra ZO ČSOP ve Vlašimi se v úterý 24. listopadu sjelo téměř 50 pedagogických pracovníků z celého středočeského kraje. Konala se tu tradiční XV. Středočeská MRKVOVÁ konference

Valná hromada a 15 let od založení Krkonoš - svazku měst a obcí

26. listopadu 2015

Dagmar Palátková

Foto k článku Valná hromada a 15 let od založení   Krkonoš - svazku měst a obcí

Listopadová Valná hromada Krkonoš – svazku měst a obcí, za početné účasti starostů i hostů, přinesla ohlédnutí za dosavadním působením, ale i vizi, resp. výhled do další plánované činnosti v budoucnu.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS