Seznam rubrik Speciál

OCHRÁNCI PŘÍRODY A STAROSTOVÉ VÝSADÍ DVOUSTÝ KILOMETR ALEJÍ NA PODBLANICKU

15. října 2018

Michael Jettmar

Výsadba jubilejní aleje završí 20 let spolupráce Českého svazu ochránců přírody Vlašim a měst a obcí při obnově alejí na Podblanicku. Akce začne v pátek 19. října 2018 v 11h nad obcí Ratměřice u památníku bitvy u Jankova. Sázení mladých lip se ujmou sami starostové spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a hejtmankou Středočeského kraje Jarmilou Jermanovou-Pokornou.

Dopis spolků

17. září 2018

Michael Jettmar

polek ZŽP Jenišov zasílal i dopis primátorovi Ing. Kulhánkovi( viz níže), který netuší, co by proti těžbě a pro zdraví občanů a jejich dětí mohl udělat. Proto dodnes nic neudělal... vlastně udělal - byl přesunutý on- line měřič nečistot od Becherovky v centru K. Varů, kde byly stále překračovány hodnoty polétavého prachu ( tyto hodnoty by se citelně ještě zvedly), do čistých Drahovic. Zaslali jsme ministru ŽP Mgr. Brabcovi otevřený dopis, který je součástí přílohy. Čekáme na pomoc, protože toto není problém jenom Jenišova, ale látky PM 10, PM 5, PM 2 a PM 1 způsobují astma a rakovinu. Tyto budou přes Jenišov západními větry přenášeny přímo do Karlových Varů a okolí. Zhlédněte níže video, jak se těží ,,nejmodernější technikou" v Božíčanech a jak bude vypadat prostor 1 kilometr od katastrálního území Karlových Varů, tj. 4,5 kilometru od centra Karlových Varů, ale bude podstatně větší. Jak zde chcete udržet mladé lidi, kteří vidí tu bezmoc a nezájem úřadů. Udržíte je firmou s pár desítkami zaměstnanců a obrovským vlivem v K. Varech, na BÚ v Sokolově, na MŽP Chomutov a na ministerstvech MPO a MŽP?
Žijeme zde všichni, je to problém nás všech, ale hlavně vrcholných politiků v Poslanecké sněmovně. TI by měli odpovědné politiky interpelovat, celou nesmyslnou anabázi v Jenišově zastavit. Není argumentem, že už nemůžou nic dělat. Schválili neoprávněně těžbu, musí ji zase zastavit a po převedení v obci v ÚP na prostor k těžbě řádně otevřít řízení. Dále změnit platný Horní zákon z dob komunismu, kdy se nepředpokládalo soukromé vlastnictví a stále je mantrou. Je smutné, že pár lidí ví více, než obrovské množství úředníků a osob povolaných.
Spolky ZŽP Jenišov z. s. a ZŽP Mírová z. s.

Hrad Kunětická Hora se přiblíží své prvorepublikové podobě

30. července 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Obnovu státního hradu Kunětická Hora dnes slavnostně zahájili ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr kultury Antonín Staněk a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Projekt Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva by měl mimo jiné hradu vrátit podobu z 20. let 20. století. Obnova si vyžádá téměř 79 milionů korun a z 85 procent bude hrazena z prostředků EU.

Ministerstvo zemědělství získalo cenu za aplikaci Protierozní kalkulačka. Uspělo v konkurenci 150 projektů

15. června 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství uspělo v soutěži o Ceny SDGs v rámci Cílů udržitelného rozvoje, které přijala OSN. Za projekt Protierozní kalkulačky získalo Cenu odborné poroty a druhé místo v kategorii Veřejná sféra. Internetovou aplikaci vytvořil Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.

Minuty z přírody prodlužujeme na hodiny zážitků

16. března 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Téměř stovka minutových spotů o nejpůsobivějších místech a unikátech české přírody, které připravilo Ministerstvo životního prostředí a vloni je odvysílala Česká televize, znovuožívá s novými internetovými stránkami www.minutyzprirody.cz. S prvním jarním dnem je pro rodiče, zájmové oddíly nebo školky a školy spouští MŽP.

Společnost Posázaví o.p.s. už 15 let propaguje region kolem řeky Sázavy

23. února 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

Využít potenciál turistické destinace a přilákat do regionu více návštěvníků je už 15 let jedním z poslání společnosti Posázaví o.p.s. Na propagaci kraje kolem řeky Sázavy ročně vynaloží téměř dva miliony korun. Jen provoz destinačního managementu, mezi jehož výstupy patří například propagační materiály a videoreportáže, stojí ročně kolem 800 000 korun. Čtvrtinu z toho uhradí příspěvky od obcí, zbytek pokryjí finanční prostředky od místních podnikatelů, Středočeského kraje a z vlastních zdrojů.

Šance pro amatérské skláře

22. února 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

Dřevěná, kovová, varhanní, pastýřská, vlaková, etnická, irská, Galtonova… hodně variant má píšťala. Nemusí se na ni ale jen hrát, umí i kouzlit. Jak? Přesvědčit se o tom na vlastní oči mohou návštěvníci Huti František v Sázavě. Do provozu tady poprvé v letošním roce uvedli sklářskou pánvovou pec. A zájemci si zde mohou pod dohledem mistrů sklářů sami vyfouknout pomocí píšťaly třeba barevnou kouli či z horkého skla vytvarovat květinu. Šanci vyzkoušet si křehké řemeslo mají do konce dubna.

Veselé Vánoce pžejí Venkovské noviny

23. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku CPKP

Vůně ryby voní pokojem,
plno dárků se těsní pod stolem,
večer radosti čeká dnes každého,
přeji krásné prožití Vánoc
a vstup do roku nového.

Reakce MŽP na mediální informace o úpravách běžeckých tras v přírodních zónách národních parků

11. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

V médiích se opakovaně objevily informace o údajném znemožnění pravidelné údržby stávajících běžeckých tras v přírodních zónách národních parků, zejména v Národním parku Šumava, a to kvůli novele zákona o ochraně přírody a krajiny. MŽP uvádí některé nepřesnosti na pravou míru.

Ministr zemědělství Jurečka: Dostihový sport v Chuchli bude zachován, stát pozemky nerozprodá

1. prosince 2017

Michael Jettmar

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka rozhodl, že pozemky Dostihového závodiště Praha, státního podniku v likvidaci, nebudou prodány a stát si je ponechá. S ohledem na rozsah areálu a více než stoletou tradici dostihového sportu sahající ve Velké Chuchli až do roku 1906 se Ministerstvo zemědělství v pozici zakladatele rozhodlo pro řešení, které umožní zachovat pořádání koňských dostihů v Praze.

Ministerstvo zemědělství se stalo zelenou firmou a pro služební pochůzky nakoupilo elektrokola

13. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Zelenou firmou se stalo Ministerstvo zemědělství díky důslednému sběru elektroodpadu nejenom v centrální pražské budově, ale i v dalších objektech.

Mapotic zveřejnil mapu všech mateřských škol. Obsahuje více aktuálních dat než má k dispozici stát.

16. října 2017

Michael Jettmar

Rodiče malých dětí se konečně budou moci podívat, kde je v jejich okolí nejbližší mateřská škola. Budou si také moci snadno vyfiltrovat, zda chtějí své děti poslat do školky státní, soukromé nebo lesní. Umožní jim to mapa Mapa mateřských škol, kterou v těchto dnech publikovala na svých stránkách mapová služba Mapotic.com. Ta do mapy přetavila celou databázi mateřských škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

KONJUNKTURÁLNÍ PRŮZKUM: DŮVĚRA LIDÍ V EKONOMIKU V ZÁŘÍ VÝRAZNĚ POSKOČILA

27. září 2017

Michael Jettmar

Přestože vynikající výkonnost české ekonomiky i podle zpřesňujících dat zveřejněných počátkem měsíce mohla naznačovat, že „lépe už bude asi jen stěží“, dnešní údaje z konjunkturálním průzkumu jsou opět optimističtější než v srpnu. Důvěra v ekonomiku roste, u spotřebitelů výrazněji než u firem.
Stejně jako loni či letos v lednu, indikátor důvěry spotřebitelů atakoval svá historická maxima (graf 1). Lidé se domnívají, že ekonomice se povede ještě lépe a jejich finanční situace zůstane stejná. Což lze číst z pohledu zaměstnanců a živnostníků jako „velmi dobrá“, neboť nominální mzdy stouply v letošním druhém čtvrtletí meziročně o silných 7,6 % (loni v tutéž dobu +3,3 % y/y) a příjmů živnostníků v tom prvním podle zatím posledních dat o 5,5 % (loni +1,6 % y/y).

Prezentace ze semináře Stromy v krajině

30. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku SPOV

Seminář SPOV ČR a Celostátní sítě pro venkov 28. srpna 2017 na výstavě "Země živitelka" v Českých Budějovicích zahájili předsedkyně Spolku pro obnovu venkova ČR Ing. Veronika Vrecionová, ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a předseda Národní sítě MAS ČR Ing. Jiří Krist. Ke stažení prezentace přednesených referátů.

Tesco do roku 2025 přestane ve střední Evropě prodávat vejce z klecových chovů

29. srpna 2017

Michael Jettmar

Tesco na začátku srpna oznámilo, že v jeho obchodech v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku ke konci roku 2025 nebudou k dostání vejce z klecových chovů. Podobný závazek si dalo loni Tesco pro své obchody ve Velké Británii. Podle ochránců zvířat je to velký krok: Tesco je totiž jedním z největších obchodních řetězců.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS