Seznam rubrik Speciál

Veselé Vánoce pžejí Venkovské noviny

23. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku CPKP

Vůně ryby voní pokojem,
plno dárků se těsní pod stolem,
večer radosti čeká dnes každého,
přeji krásné prožití Vánoc
a vstup do roku nového.

Reakce MŽP na mediální informace o úpravách běžeckých tras v přírodních zónách národních parků

11. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

V médiích se opakovaně objevily informace o údajném znemožnění pravidelné údržby stávajících běžeckých tras v přírodních zónách národních parků, zejména v Národním parku Šumava, a to kvůli novele zákona o ochraně přírody a krajiny. MŽP uvádí některé nepřesnosti na pravou míru.

Ministr zemědělství Jurečka: Dostihový sport v Chuchli bude zachován, stát pozemky nerozprodá

1. prosince 2017

Michael Jettmar

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka rozhodl, že pozemky Dostihového závodiště Praha, státního podniku v likvidaci, nebudou prodány a stát si je ponechá. S ohledem na rozsah areálu a více než stoletou tradici dostihového sportu sahající ve Velké Chuchli až do roku 1906 se Ministerstvo zemědělství v pozici zakladatele rozhodlo pro řešení, které umožní zachovat pořádání koňských dostihů v Praze.

Ministerstvo zemědělství se stalo zelenou firmou a pro služební pochůzky nakoupilo elektrokola

13. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Zelenou firmou se stalo Ministerstvo zemědělství díky důslednému sběru elektroodpadu nejenom v centrální pražské budově, ale i v dalších objektech.

Mapotic zveřejnil mapu všech mateřských škol. Obsahuje více aktuálních dat než má k dispozici stát.

16. října 2017

Michael Jettmar

Rodiče malých dětí se konečně budou moci podívat, kde je v jejich okolí nejbližší mateřská škola. Budou si také moci snadno vyfiltrovat, zda chtějí své děti poslat do školky státní, soukromé nebo lesní. Umožní jim to mapa Mapa mateřských škol, kterou v těchto dnech publikovala na svých stránkách mapová služba Mapotic.com. Ta do mapy přetavila celou databázi mateřských škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

KONJUNKTURÁLNÍ PRŮZKUM: DŮVĚRA LIDÍ V EKONOMIKU V ZÁŘÍ VÝRAZNĚ POSKOČILA

27. září 2017

Michael Jettmar

Přestože vynikající výkonnost české ekonomiky i podle zpřesňujících dat zveřejněných počátkem měsíce mohla naznačovat, že „lépe už bude asi jen stěží“, dnešní údaje z konjunkturálním průzkumu jsou opět optimističtější než v srpnu. Důvěra v ekonomiku roste, u spotřebitelů výrazněji než u firem.
Stejně jako loni či letos v lednu, indikátor důvěry spotřebitelů atakoval svá historická maxima (graf 1). Lidé se domnívají, že ekonomice se povede ještě lépe a jejich finanční situace zůstane stejná. Což lze číst z pohledu zaměstnanců a živnostníků jako „velmi dobrá“, neboť nominální mzdy stouply v letošním druhém čtvrtletí meziročně o silných 7,6 % (loni v tutéž dobu +3,3 % y/y) a příjmů živnostníků v tom prvním podle zatím posledních dat o 5,5 % (loni +1,6 % y/y).

Prezentace ze semináře Stromy v krajině

30. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku SPOV

Seminář SPOV ČR a Celostátní sítě pro venkov 28. srpna 2017 na výstavě "Země živitelka" v Českých Budějovicích zahájili předsedkyně Spolku pro obnovu venkova ČR Ing. Veronika Vrecionová, ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a předseda Národní sítě MAS ČR Ing. Jiří Krist. Ke stažení prezentace přednesených referátů.

Tesco do roku 2025 přestane ve střední Evropě prodávat vejce z klecových chovů

29. srpna 2017

Michael Jettmar

Tesco na začátku srpna oznámilo, že v jeho obchodech v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku ke konci roku 2025 nebudou k dostání vejce z klecových chovů. Podobný závazek si dalo loni Tesco pro své obchody ve Velké Británii. Podle ochránců zvířat je to velký krok: Tesco je totiž jedním z největších obchodních řetězců.

DALŠÍCH 900 MILIONŮ KORUN PRO NAŠE MUZEA

22. srpna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Muzea České republiky se dočkají další podpory Ministerstva pro místní rozvoj. V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) byla vyhlášena výzva Muzea II, pro niž je připraveno 900 milionů Kč z prostředků EU. Celková alokace výzvy včetně podpory ze státního rozpočtu je pak přes jednu miliardu korun. Žádosti lze podávat do 31. ledna 2018.

Vysočina Tourism vydává Mapu barokních míst Vysočiny

7. června 2017

Michael Jettmar

Na devětadvacet zajímavých památek spojených s barokem upozorňuje nově vydaná Mapa barokních míst Vysočiny. Včetně tří praktických tipů na jednodenní i dvoudenní výlety ji pro české i zahraniční turisty připravila příspěvková organizace Vysočina Tourism.

platí nová pravidla v národních parcích

1. června 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, o jejíž podobu se vedl doslova těžký boj nejen za zdmi Parlamentu, platí od 1. června 2017. Nakonec se ministru Brabcovi podařilo s několika úpravami prosadit moderní zákon, který MŽP připravovalo od sklonku roku 2014. Ten nově zastřeší všechny národní parky a jeho prostřednictvím se případně budou vyhlašovat i nová nejvíce chráněná území. Zákon přináší především jasné vymezení cíle vyhlášení a existence národních parků jako území, na jehož převážné části má mít v budoucnu hlavní slovo příroda a její ochrana. Díky novele dochází také ke zjednodušení, zpřesnění a současně aktualizaci ochranných podmínek (zákazů) v národních parcích. Novela také zavádí 15leté moratorium na změnu zonace, které zaručuje stabilizaci dlouhodobé odborné péče o přírodu v národních parcích.

O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2016

5. května 2017

Michael Jettmar

Vydáváte obecní či městský zpravodaj? Přihlaste se do soutěže o ten nejlepší. Zvláštní kategorií je soutěž O nejzajímavější či nejoriginálnější pravidelnou rubriku. Vydavatelé na ni mohou vyhlašovatele upozornit.

Klidný spánek pro Ondru a Toníka

3. dubna 2017

Michael Jettmar

Valerie Chromá je jedním z iniciátorů letošního projektu charitativní akce na zakoupení lékařského přístroje. Po jízdním kole pro handicapovaného, ale nadšeného cyklistu Jaroslava, po loňském skútru pro handicapovanou Jitku, přišli letos na řadu dva malí kluci. Pomoc ale potřebují opravdu naléhavě, i když si to sami neuvědomují. Letošní charitativní akce tak dosáhla větších rozměrů, nejen finančních. Už to není jen dar pro radost či větší pohodlí, je to dar, který chlapcům pomůže řešit komplikovaný zdravotní problém.
Oba chlapci trpí velmi vzácnou nemocí – kongenitálním centrálním hyperventilačním syndromem, přezdívaným Ondinina kletba. Spočívá v příliš velké koncentraci oxidu uhličitého v těle, a děti, které postihne, zpravidla umírají v novorozeneckém věku na syndrom náhlého úmrtí. I proto lékaři evidují celosvětově jen asi dvě stovky takto nemocných. Sourozenci první měsíce přežili, nyní ale musí rodina po usnutí chlapce prakticky nepřetržitě hlídat. Zdravotní pojišťovny přitom potřebný přístroj pro domácí péči, který by na rizikovou koncentraci plynu upozornil, neumí uhradit.
V naší republice žije s podobným postižením méně než deset dětí.

Vodní dům oslaví 1. narozeniny výrobou vodních mlýnků

15. března 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Hulice. Je tomu přesně rok, co se Vodní dům u hráze želivské přehrady otevřel prvním návštěvníkům. Tuto sobotu 18. března můžete přijít oslavit jeho první narozeniny vlastnoruční výrobou vodního mlýnku, kterým pak okrášlíte třeba potok v okolí vašeho bydliště.

Řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže trvá už rok a půl, přesto Ministerstvo šetří miliony

10. listopadu 2016

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil prvoinstanční rozhodnutí ÚOHS ve věci zrušené veřejné zakázky Ministerstva zemědělství na „Poskytování mobilních telekomunikačních služeb“ a věc vrátil Úřadu k novému projednání. Předseda Rafaj svému úřadu vytýká nepřezkoumatelnost prvoinstančního rozhodnutí. Uvádí, že po zvážení všech aspektů dané věci a po zjištění, že ÚOHS nepostupoval v souladu se zákonem a správním řádem, dospěl k závěru, že nastaly podmínky pro zrušení napadeného prvoinstančního rozhodnutí.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS