Seznam rubrik Další zprávy z venkova

Změnu v podávání majetkových přiznání kromě starostů a senátorů požadují také poslanci. Návrhy však vláda zamítla a bude se o nich rozhodovat ve Sněmo

11. ledna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Pokud se zákon o střetu zákon nezmění, pro mnoho starostů je tento rok poslední ve veřejné správě. I to zaznělo na kulatém stole iniciovaném poslancem Markem Výborným, který se v úterý 9. ledna 2018 konal v Poslanecké sněmovně. Podle představitelů samospráv je třeba právní předpis změnit. Návrh debatovaný na akci počítá s tím, že se z povinnosti zveřejňovat majetková přiznání vyjmou neuvolněné zastupitele. Jde o jednu ze dvou poslaneckých legislativních iniciativ na změnu zákona, která upravuje podávání majetkových přiznání zastupitelů. Svaz měst a obcí ČR přitom dlouhodobě požaduje, aby náhled do registru majetkových přiznání měly jen kontrolní orgány.

Informace k určování vlivu a podílu ve SMO ČR a DSO

2. ledna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

V rámci projektu účetní konsolidace státu mají všechny obce a dobrovolné svazky obcí povinnost předat do centrálního systému účetních informací státu (dále jen „CSÚIS) seznam účetních jednotek patřících do dílčího konsolidačního celku státu ve stavu k 31. prosinci 2017, ve kterém uvedou výčet (a podíl vlivu) založených, vlastněných a ovládaných společností. Jedná se tedy o všechny organizace, v nichž má obec nějaký vliv či podíl bez ohledu na jeho výši. Vedle obchodních společností, příspěvkových organizací se ovšem také jedná o podíly v dobrovolných svazcích obcí, ale také ve Svazu měst a obcí České republiky a rovněž se může jednat i o členství v různých asociacích, honebních společenstvích, mikroregionech, ale i ve spolku pro obnovu venkova, kde se pak výpočet podílu počítá z počtu členů v celorepublikovém spolku (ne jenom v krajské buňce).

Především na dopravu, sociální oblast a spolupráci by měly jít dotace v budoucím programovém období. Vyplynulo to z analýzy potřeb měst a obcí

15. prosince 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

V budoucím programovém období se dá čekat, že Česká republika dostane z Evropské unie méně peněz. Bude tak třeba víc zapojit národní zdroje. Pomoci s tím má analýza potřeb měst a obcí, kterou Svaz měst a obcí ČR zpracoval ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, Ministerstvem pro místní rozvoj a společností MEPCO. Z rozsáhlého průzkumu mimo jiné vyplynulo, že mezi nejvíce pociťované problémy patří přetíženost dopravou, parkování a stav komunikací. Velká města zdůrazňují nedostatek kvalifikovaných pracovníků a sociální vyloučení, menší obce naopak dostupnost pracovních příležitostí a služeb. Za nejdůležitější faktor ovlivňující budoucí rozvoj považují města a obce stárnutí populace. Podle většiny samospráv s řešením problémů v území významně pomáhá meziobecní spolupráce.

Místní samospráva se bouří. Starostové podepisují petici

7. prosince 2017

Michael Jettmar

Představitelé místní samosprávy se bouří. Nadále už nechtějí přihlížet tomu, jak stát zahání samosprávu do kouta a snaží se o její postupné omezování. Na svátek sv. Mikuláše proto spustili celorepublikovou petiční akci.

Ministr jednal s předsedou Polčákem o GDPR na školách

5. prosince 2017

Michael Jettmar

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech jednal s předsedou Sdružení místních samospráv ČR Stanislavem Polčákem o tom, jak usnadnit školám zavedení evropského nařízení GDPR.

Odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS

28. listopadu 2017

Michael Jettmar

Hulice, Praha. Interaktivní expozice Vodního domu zvítězila v soutěži POPAI AWARDS 2017 v kategorii Ekologické koncepce. Výsledky soutěže, která je pro tvůrce reklamy a marketingu v místě prodeje jednou z vrcholných událostí roku, byly vyhlášeny na galavečeru v Kongresovém centru Top Hotelu Praha.

PŘESTAVBA ČÁSTI ŠKOLY

16. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

Vytvořit zázemí pro školní stravování a rozšířit kapacitu bylo cílem rekonstrukce základní školy v Kamenném Přívoze. Realizace nástavby a přístavby budovy si vyžádala zhruba 14 milionů korun, z toho 7,5 milionu korun pokryje dotace z Ministerstva školství a zbytek zaplatí obec ze svých zdrojů. S administrací žádosti o dotaci obci pomáhala společnost Posázaví o.p.s.

Obce se opět obávají omezení služeb pošt

10. listopadu 2017

Michael Jettmar

Středeční neudělení licence pro poskytování základních poštovních služeb České poště, které oznámil Český telekomunikační úřad, otřásá malými obcemi. Obávají se snížení dostupnosti služeb pošty.

Starostové z celé republiky požadují změnu ve zveřejňování majetkových přiznání. Obávají se zneužití citlivých údajů

7. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Jednání Rady Svazu měst a obcí ČR, tedy jednoho z nejvyšších orgánů společenství hájícího zájmy samospráv, bylo pomyslnou tečkou XX. celostátní finanční konference (CFK). Starostové z celé České republiky na dvoudenní CFK debatovali o tom, co je v oblasti financování trápí a co je třeba změnit. Vše vyústilo v usnesení Rady, která mimo jiné odmítla novelu zákona o střetu zájmů. Podle představitelů samospráv právní předpis neopodstatněně a nepřiměřeně zasahuje do soukromí zastupitelů. Starostové tak požadují, aby se zveřejňování majetkových přiznání změnilo a přístup k nim měly pouze kontrolní orgány.

Registr smluv a dobrovolné svazky obcí: aktuální výklad

6. listopadu 2017

Michael Jettmar

Ministerstvo vnitra přehodnotilo své předcházející stanovisko a upravilo svůj metodický výklad v otázce povinnosti zveřejňování smluv dobrovolnými svazky obcí. Našim příznivcům přinášíme komentář.

MINISTRYNĚ ŠLECHTOVÁ: NOVELA STAVEBNÍHO ZÁKONA ZRYCHLÍ VYDÁVÁNÍ STAVEBNÍCH POVOLENÍ

3. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

03.11.2017: Již 1. ledna příštího roku nabývá účinnosti novela stavebního zákona, na níž ministryně Karla Šlechtová spolu s odborníky pracovala tři roky. Novela řeší řadu palčivých problémů v současném stavebnictví. V září letošního roku ministryně Šlechtová zároveň předložila Vládě ČR základní teze Rekodifikace veřejného stavebního práva.

KOMUNÁLNÍ POLITIK ROKU 2017 BUDE ZNÁM UŽ PŘÍŠTÍ ÚTERÝ

27. října 2017

Michael Jettmar

Slavnostní vyhlášení soutěže Komunální politik roku 2017 proběhne již v úterý 31. října za přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, která nad akcí převzala záštitu. Ceremoniál se uskuteční ve 14 hodin v Poslanecké sněmovně.

MMR: VELKÁ FINANČNÍ INJEKCE ČESKÝM PAMÁTKÁM

26. října 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

České památky se mohou těšit až na 11 miliard korun. Tato jedinečná částka je poslední příležitostí tak velkého rozsahu, jakou mohou z evropských dotací naše památky získat. V Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) je v současné době realizováno již 99 projektů obnovy památek, muzeí a knihoven za 5,25 mld. Kč.

Evropští lesní pedagogové jednají na Vysočině

4. října 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Odborné přednášky, ale i praktické ukázky přímo v terénu jsou na programu 12. Evropského kongresu lesní pedagogiky, který se do pátku koná ve Sněžném-Milovech na Vysočině. Kromě lesníků z Česka se setkání účastní i zástupci 12 evropských zemí, celkem 140 lesních pedagogů.

Vítězem středočeského kola Ekologické olympiády se stalo Gymnázium Benešov

2. října 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Studenti z čtrnácti středních škol Středočeského kraje se 22. až 23. září 2017 sjeli do Vlašimi, aby se zúčastnili 23. ročníku středočeského kola Ekologické olympiády. V tříčlenných týmech se zde utkali ve dvou praktických a dvou teoretických úlohách, ve kterých měli za úkol zapojit nejen svou paměť, ale také logické uvažovaní, prezentační dovednosti a praktickou zručnost. Titul vítězů získalo družstvo Gymnázia Benešov ve složení Slavomír Bury, Richard Fleischhans a Jonáš Vlasák, které získalo 309,5 bodů ze 400 možných.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS