Seznam rubrik Další zprávy z venkova

Cena Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti

25. ledna 2022

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

V roce 2021 zahájila Evropská komise 1. ročník ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“. Pokud vaše město, obec nebo region prosazuje inovativní politiky rozmanitosti a začleňování, je tato cena určena právě vám.

Samosprávy si mohou žádat o proplacení testů od 1. března 2022 zpětně

13. ledna 2022

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Testy provedené v období 17. 1. až 15. 2. 2022 (konečné datum bude upraveno dle vývoje situace a následných opatření) budou zpětně proplaceny i samosprávám. Podat žádost o příspěvek na nákup testů mohou územní samosprávy od 1. 3. 2022.

Netýká se vás také krach některých dodavatelů energií?

27. prosince 2021

Michael Jettmar

Nedávno ukončila činnost řada dodavatelů elektřiny a plynu. Jejich zákazníci musí situaci řešit, aby neplatili zbytečně moc peněz, nebo nebyli od dodávek odstřihnuti. Přinášíme proto shrnutí toho, co v takovém případě dělat.

Školní sběry tříděných odpadů

3. prosince 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Dopisem místopředsedy Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala si dovolujeme upozornit na novou povinnost obcí související s novelou Zákona o odpadech.

Noví držitelé ocenění Blanický rytíř

6. dubna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Vlašim. Ocenění Blanický rytíř v roce 2021 získaly tři další osoby, které se významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. Jsou jimi Jaroslav Kadlec z Prahy a z Votic, Miluše Slunečková z Vlašimi a Zdeněk Sternberg z Českého Šternberka. Ocenění udělují třem navrženým kandidátům zástupci neziskových organizací Podblanicka. V letošním roce porota vybírala z čtyřiceti tří nominací.

Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

27. března 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA, 26. března – V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě. „Volali k nám do stanice, že sova nemůže létat, a tak jsme pro ni vyrazili. Než jsme přijeli, bohužel uhynula,“ uvedl ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát s tím, že následné testy prokázaly, že se otrávila jedem primárně určeným myším.

Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

20. března 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA– V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho v zimě správně přikrmovat a jakých pravidel se držet. Možná vás překvapí, že nejohroženější skupinou jsou dravci, sovy a krkavcovití ptáci.

Konferencí jsme se rozloučili s projektem CSS

26. února 2021

Michael Jettmar

Praha 26. února 2021, Projekt „Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce“, známý hlavně jako Centra společných služeb (CSS) při Svazu měst a obcí ČR se 25. února 2021 rozloučil závěrečnou konferencí.

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

26. ledna 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA, 21. prosince - Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce roku našim psům a kočkám, ale i divokým zvířatům ulehčili.
Co dělat, abychom našim čtyřnohým miláčkům hlasité oslavy konce roku usnadnili?

Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

26. ledna 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA, 25. ledna – V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho v zimě správně přikrmovat a jakých pravidel se držet. Možná vás překvapí, že nejohroženější skupinou jsou dravci, sovy a krkavcovití ptáci.

Do schránek brodské Charity někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže

26. ledna 2021

Michael Jettmar

HAVLÍČKŮV BROD, SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU, 25. ledna – Ve dvou poštovních schránkách služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod nalezli zaměstnanci neoznačené obálky s penězi. Zda jde o dar, není zřejmé. Charita proto odevzdala peníze na příslušné městské úřady. Nyní se čeká, zda se k penězům někdo přihlásí, jinak peníze propadnou městům.

V Pavlově se často starají o ptáky zraněné elektrickým proudem

9. listopadu 2020

Michael Jettmar

VYSOČINA, 9. listopadu - Sloupy elektrického vedení jsou pro ptactvo často smrtelně nebezpečné. Své o tom ví pracovníci Záchranné stanice Pavlov, kde se v loni starali o 33 popálených ptáků a letos už řešili 27 případů. Pomoci při řešení tohoto závažného problému může každý, stačí, když lidé nahlásí případy úmrtí dravců nebo jiného ptactva a upřesní danou lokalitu.

Na zachraňování ježků je ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním

8. října 2020

Michael Jettmar

VYSOČINA, 8. října - Až několik desítek telefonátů denně řeší aktuálně, s příchodem podzimu, pracovníci v Záchranné stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou. Lidé volají se stejným dotazem. Zda ježci, které objevili na zahradě nebo je někde náhodou našli, přežijí zimu a jestli je nemají zachránit a odvést do stanice. Záleží na teplotách i na tom, zda je ježek správně vykrmený, prozatím je však na stěhování těchto hmyzožravců čas. Nejlépe je jim na zahrádkách.

Vysočina má svůj e-shop. Nabízí turistické brožury i Igráčka

7. října 2020

Michael Jettmar

Vysočina Tourism představuje nový e-shop, kde nabízí propagační předměty a turistické publikace o Vysočině. Originálním kouskem je například vysočinský Igráček turista a turistka nebo kniha Vysočina – příroda a krajina plná nádherných barevných fotografií.

Turistická informační centra se opět otevírají veřejnosti

27. dubna 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Od pondělí 27. dubna 2020 je možné po 6 týdnech pauzy znovu otevřít provozovny turistických informačních center. Otevřelo se také Turistické informační centrum ve Voticích. Podblanické informační centrum ve Vlašimi se otevřelo v pondělí 4. června.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS