Archiv článků

Úvodní konference projektu DREAM ROAD

6. ledna 2021

Michael Jettmar

Více než 60 účastníků přilákala 2. prosince 2020 zahajovací online konference zaměřená na seznámení veřejnosti s projektem DREAM ROAD. Akce připravila půdu pro 30 měsíců intenzivní spolupráce v oblasti posílení postavení Romů v celém Podunají.

Protipovodňová ochrana na Bečvě: letos se rozhodne, jestli bude vodní dílo Skalička suchým poldrem nebo víceúčelovou nádrží

4. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Příprava protipovodňových opatření na řece Bečvě pokračuje výkupy pozemků pod budoucím vodním dílem Skalička, technickými i přírodě blízkými opatřeními. Letos bude také dokončena analýza, na základě které bude vybrána nejvhodnější varianta vodního díla Skalička. Materiál o stavu protipovodňových opatřeních na Bečvě dnes Ministerstvo zemědělství předložilo vládě.

Konference Naše příroda bude online

12. listopadu 2020

Michael Jettmar

Vážené dámy, vážení pánové,
do poslední chvíle jsme doufali, že se nám podaří konferenci uskutečnit prezenční formou. Přesto musíme reagovat na neradostný vývoj posledních týdnů. Oznamujeme, že se 6. konference Naše příroda uskuteční v původním plánovaném termínu 24. 11. 2020 za podpory našich partnerů NET4GAS s.r.o. a Olomouckého kraje poprvé v historii on-line (viz tisková zpráva v příloze).

V Pavlově se často starají o ptáky zraněné elektrickým proudem

9. listopadu 2020

Michael Jettmar

VYSOČINA, 9. listopadu - Sloupy elektrického vedení jsou pro ptactvo často smrtelně nebezpečné. Své o tom ví pracovníci Záchranné stanice Pavlov, kde se v loni starali o 33 popálených ptáků a letos už řešili 27 případů. Pomoci při řešení tohoto závažného problému může každý, stačí, když lidé nahlásí případy úmrtí dravců nebo jiného ptactva a upřesní danou lokalitu.

Kraj zítra zprovozní obchvat Velkého Beranova, historicky největší silniční stavbu Vysočiny

1. listopadu 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku Vysočina

Několik let příprav, majetkoprávních jednání s majiteli pozemků, projektování a následně dva roky intenzivních stavebních prací. Jednou větou nelze popsat největší silniční stavbu Kraje Vysočina v jeho dvacetileté historii. Řeč je o zcela novém obchvatu Velkého Beranova, který propojí silnice II/602 a II/353. Dojde ke zkapacitnění nevyhovujícího dopravního napojení krajské Jihlavy na D1 a odvedení zásadní části tranzitní i osobní dopravy z průtahu Novými Domky a Velkým Beranovem. Zároveň se zvýší bezpečnost silničního provozu v místech, kudy denně projede více než 12 tisíc automobilů. Stavba, kterou pomáhá Kraji Vysočina spolufinancovat EU prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, začala na jaře 2019 a je na den přesně podle časového harmonogramu 30. října 2020 uvedena do předčasného užívání.

Ministři zemědělství Evropské unie se dohodli na pozici ke Společné zemědělské politice

21. října 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Rada ministrů zemědělství od pondělního dopoledne jednala o návrzích budoucí Společné zemědělské politiky EU (SZP). Členské státy se dohodly, že i nadále budou podporovat citlivé sektory a usilovat o zjednodušení SZP úpravou pravidel pro malé zemědělce, umožní jednotlivým státům rozhodnout o definici skutečného zemědělce nebo dobrovolném zastropování přímých plateb. Nová SZP by měla umožnit lépe chránit životní prostředí, podporovat konkurenceschopnost evropského zemědělství a měla by být co nejjednodušší. O to Česká republika po celou dobu vyjednávání nové SZP usiluje. Rovněž byla přijata společná pozice Rady ke strategii „Od zemědělce ke spotřebiteli“, kdy Česká republika požádala Evropskou komisi (EK), aby předložila hodnocení dopadů této strategie na zemědělství v členských státech a v celé EU.

Ministr zemědělství: Producentům potravin hrozí kvůli zavřeným restauracím a jídelnám krach, máme pro ně rychlou finanční pomoc

16. října 2020

Michael Jettmar

Tisková zpráva – Na producenty potravin, kteří dodávají zboží do provozoven veřejného stravování, jako jsou školní jídelny nebo restaurace, tvrdě dopadají opatření přijatá v souvislosti s pandemií COVID-19. Ti, kterým se meziroční celkové příjmy propadnou o více než čtvrtinu, budou mít nárok na finanční pomoc od Ministerstva zemědělství (MZe).

IROP využije peníze z REACT-EU

14. října 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Vláda dnes schválila využití finančních prostředků REACT-EU pro Integrovaný regionální operační program 2014-2020. Podpora bude směřovat do zdravotnictví, integrovaného záchranného systému, výstavby domovů pro seniory a další.

Ministr Toman po jednání vlády: Současné vodní zdroje v budoucnu nebudou stačit. Rozšířili jsme proto seznam území chráněných pro akumulaci vod

13. října 2020

Michael Jettmar

Tisková zpráva – Historicky nejdelší období sucha posledních let ukázalo, že při poklesu hladin podzemních vod, které pokrývají přibližně 50 % výroby pitné vody, je potřeba zajistit vodárenské zdroje akumulací povrchových vod. Generel chráněných území pro akumulaci povrchových vod (Generel LAPV) byl proto rozšířen o 21 lokalit, a to s důrazem na území, která jsou nejvíce ohrožena nedostatkem vody. Největší počet chráněných lokalit patří do povodí Moravy, kde se důsledky sucha projevují nejčastěji.

Ministr Toman po jednání s německou ministryní Klöcknerovou: Při africkém moru prasat je zásadní intenzivní odklízení uhynulých divokých prasat

9. října 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Výskytu afrického moru prasat v Evropě věnovali dnešní jednání prostřednictvím videa ministr zemědělství Miroslav Toman a německá ministryně výživy a zemědělství Julie Klöcknerová. Hovořili také o budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) a Strategii Evropské komise (EK) „Od zemědělce ke spotřebiteli“.

Na zachraňování ježků je ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním

8. října 2020

Michael Jettmar

VYSOČINA, 8. října - Až několik desítek telefonátů denně řeší aktuálně, s příchodem podzimu, pracovníci v Záchranné stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou. Lidé volají se stejným dotazem. Zda ježci, které objevili na zahradě nebo je někde náhodou našli, přežijí zimu a jestli je nemají zachránit a odvést do stanice. Záleží na teplotách i na tom, zda je ježek správně vykrmený, prozatím je však na stěhování těchto hmyzožravců čas. Nejlépe je jim na zahrádkách.

Vysočina má svůj e-shop. Nabízí turistické brožury i Igráčka

7. října 2020

Michael Jettmar

Vysočina Tourism představuje nový e-shop, kde nabízí propagační předměty a turistické publikace o Vysočině. Originálním kouskem je například vysočinský Igráček turista a turistka nebo kniha Vysočina – příroda a krajina plná nádherných barevných fotografií.

Pracovníci Záchranné stanice Pavlov pečují nejen o handicapovaná zvířata, ale zachraňují i vzácné přírodní lokality

30. září 2020

Michael Jettmar

SVĚTELSKO, LEDEČSKO, 23. září 2020 - Pod rukama pracovníků Záchranné stanice Pavlov se v letošním roce téměř k nepoznání proměnily hned tři biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku. Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika a lokalitu u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé zbavili ochránci trnky obecné, ale také hlohu, šípků, šeříků, u rybníka pak dalšího křoví a rákosu, které by se na územích nebezpečně rozrůstaly na úkor ostatních živých organismů.

Ministr zemědělství na setkání zemí V4: Společnou zemědělskou politiku musíme vyjednat co nejdříve. Je nutné se zaměřit na moderní technologie

29. září 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Ministři zemědělství rozšířené Visegradské skupiny jednali o nejdůležitějších aspektech reformy Společné zemědělské politiky (SZP) a nových technologiích v zemědělství v souvislosti se změnou klimatu. Podepsali prohlášení o dohodě o víceletém finančním rámci a zvýšení objemu finančních prostředků přidělených na SZP. Jednání se účastnili zástupci České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska.

Ministr zemědělství nabídl rybářům po havárii na řece Bečvě okamžitou pomoc

28. září 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Miroslav Toman nabídl pomoc postiženým rybářům v okolí řeky Bečvy. Při následném zarybňování po havárii způsobené kyanidem by mohli rybáři například využít vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je také připraveno zajistit finance pro částečnou úhradu vzniklých škod.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS