MMR: Průvodci budou mít více času na získání průkazu

1. června 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Vláda ČR dnes schválila návrh Ministerstva pro místní rozvoj, aby byl průvodcům dočasně odpuštěn poplatek tisíc korun za vydání průkazu, který budou k výkonu své činnosti potřebovat od března příštího roku. Jde o další způsob, jak pomoci poskytovatelům průvodcovských služeb, které postihla koronavirová krize. Nebude se tak dále prohlubovat jejich už tak tíživá finanční situace, vzhledem k útlumu jejich činnosti v důsledku pandemie onemocnění COVID 19.

„Průkaz bude v nejbližších měsících potřebovat zhruba dva tisíce průvodců. Současná právní úprava po průvodcích v cestovním ruchu vyžaduje, aby si během posledních dvou měsíců roku 2020 požádali o vydání českého národního průkazu průvodce a tento průkaz začali užívat od 1. ledna 2021. To se ale změní. Žádat o vydání průkazu budou moci průvodci od ledna a povinnost průkaz nosit se posune až na březen. Nová úprava pak dočasně osvobodí žadatele o vydání průkazu od platby správního poplatku, a to až do konce února 2021,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. A dodává, že „ministerstvo se zaměří na propagaci kvality služeb i v segmentu průvodcovských služeb“ .

Ministerstvo pro místní rozvoj bude žadatelům vydávat dva stupně národních průvodcovských průkazů. První stupeň bude vyžadovat pouhou registraci. Druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Turisté si tak budou moci sami zvolit, jak kvalitního průvodce pro své potřeby využijí. Povinnost vlastnit průkaz se podle novely nebude vztahovat na průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS