Na Sázavě jsou na vodáky připraveni. Stačí objednat lodě a zabořit pádla do vln

5. května 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na řece Sázavě pandemie koronaviru? Ptali jsme se Martiny Vyšatové z Půjčovny lodí Samba, která provozuje loděnice na Sázavě od Ledče po Pikovice.

Kempy na řece Sázavě se letos v důsledku pandemie koronaviru otevřou později, až 25. května, ale už od poloviny dubna je možné si, například v Půjčovně lodí Samba, vypůjčit loď a spustit se na vlny. Některé kiosky fungují přes výdejní okénka a 11. května se otevřou zahrádky restaurací a hospod.

Na Sázavě jsou na vodáky připraveni, jen ti vodáci zatím chybí…

Martino, jaký je stav objednávek na květen a červen v porovnání s uplynulým rokem?
Prozatím je naobjednáno cca 15 % výpůjček, oproti loňsku. Je to ale brané jako loňské výpůjčky, které proběhly a byly objednané předem. Pak ještě byly výpůjčky s objednáním dva a méně dní před vyplutím. Těch bylo cca 40 % z celkového počtu objednávek za květen a červen.

Jak to nyní na řece vypadá? Jak je to se splavností jednotlivých úseků?
V současnosti je Sázava splavná od Ledče nad Sázavou po Týnec. Ve spodním úseku Týnec–Pikovice není momentálně dostatek vody. Pokud by napršelo, půjčovali bychom i na tomto spodním úseku.

Jaká jste přijali opatření v souvislosti s nákazou?
Opatření jsme přijali ta nejnutnější. Při výdeji a sběru lodí nosíme roušky, vrácené vybavení desinfikujeme, na loděnicích je k dispozici desinfekce pro vodáky. Už jsme mohli otevřít provozovnu ve Šternberku, předtím jsme lodě půjčovali přímo u řeky, vlastně téměř bezkontaktně. Ideální je, když si vodáci objednají lodě předem (alespoň 3 dny) a zaplatí výpůjčku převodem a na místě se nemění počet vybavení. Opatření máme napsaná na webu www.pujcovna-lodi.cz a vyvěšená na loděnici.

Očekáváte, že nejpozději o prázdninách se vodáci na řeku vrátí?
Doufáme, že už v červnu by mohli vodáci začít jezdit víc. Chápeme ale, že po karanténě bude mít spousty lidí třeba omezenější finance na dovolenou nebo nedostanou dovolenou na léto. Prozatím nejsme vyprodaní ani na jeden víkend nebo na červencové svátky. Myslím, že situaci hodně pomůže otevření kempů a zahrádek u restaurací.

Jak je to s vašimi oblíbenými vodáckými akcemi?
Většina jarních akcí byla bohužel zrušena. Sambamaraton jsme přesunuli na 19. září a budeme doufat, že bude dostatek vody. Vodácké školy pro začátečníky a pokročilé se také posunuly. Konkrétně Vodácká škola pro začátečníky se bude konat 13. a 14. června na úseku Kácov – Český Šternberk. Letos proběhne i víkendový vodácký kurz na Sázavě pro začátečníky v termínu 20. a 21. června Vodácká škola pro pokročilé je letos (vzhledem k nedostatku vody) přesunuta na Ohři na cvičnou peřej Hubertus pod Karlovými Vary.

Otevírací doba

Objednávky lodí on-line zde

Sambí horká linka v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu: 604 904 737

Cena vstupného

Výpůjčky lodí dle aktuálního ceníku: Ceník pro Sázavu

Délka prohlídky

Délka vodáckého výletu dle vybraného úseku. Inspirujte se zde.
Tipy na vícedenní vodácké výlety naleznete zde.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS