MMR: Výzva na zateplování bytových domů a novelizovaný program Výstavba jsou zahájeny

2. března 2020

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Dnes byl zahájen příjem žádostí do programu Zateplování, který je učen na energetickou modernizaci bytových domů v České republice s výjimkou hlavního města Prahy. Poskytované úvěry jsou bezúročné. Pokračuje též příjem žádostí do dotačně-úvěrového programu Výstavba pro obce, který byl po četných jednáních se starosty a starostkami v důležitých bodech novelizován.

„Požadavky na energetické standardy jsou nekompromisní, a protože náklady na modernizaci nejsou nízké, věřím, že finanční pomoc Fondu potenciální žadatelé využijí. Vylepšili jsme také program Výstavba pro obce, který po rozhovorech se starosty a starostkami doznal významných změn. Díky jeho novelizaci bude pro obce jistě zajímavější,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V případě programu Zateplování byly finance vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, jejichž součástí je bytový dům, není ho však možné využít pro zateplování domů v Praze. Maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 tisíc korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně 20% úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

Novelizovaný program Výstavba pro obce umožní obcím využít dotaci či úvěr i na jiné, nežli zatím definované objekty. Např. přestavbu rodinných domů na bytové domy, brownfieldy, nástavby, vestavby, přístavby. Důležitá bude také změna příjmových kritérií u sociálních bytů. Bude možné rekonstruovat i objekty, které v době podání žádosti nejsou využívány pro bydlení. Očekáváme tedy výrazný nárůst zájmu o program ze strany obcí, protože jsme vyšli vstříc téměř všem jejich argumentům, které jsme akceptovali a respektovali, protože starostové a starostky jsou ti, kdo znají nejlépe svoji potřebu a situaci.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS