Dokumentární cyklus Krásné živé památky

27. června 2019

Michael Jettmar

Propamatky.info: Jeden z dílů dokumentárního seriálu se natáčel také v parostrojním pivovaru v Lobči. Jeden z dílů dokumentárního seriálu se natáčel také v parostrojním pivovaru v Lobči. | Foto: Kryštof Havlice | Licence: Všechna práva vyhrazena ČESKÁ REPUBLIKA | Na podzim začne Česká televize uvádět nový šestnáctidílný dokumentární seriál. Cílem je představit a zprostředkovat pestrou škálu příkladů záchran a obnov nejrůznějších typů kulturního dědictví za poslední čtvrtstoletí v České republice.

Příběhů v minulosti opomíjených nemovitostí, které postupně našly svou někdejší podobu, význam a smysl, je po celé České republice mnoho. Stěžejním poselstvím televizního cyklu by měla být zkušenost, že prakticky kterýkoli vlastník takového objektu může dosáhnout jeho záchrany. Záměrem bylo, aby každý díl divákům zajímavou formou představil různé druhy památek, ať půjde o technické, církevní, přírodní, nebo architektonické.

Přesný seznam konkrétních míst dramaturgický štáb Josefa Albrechta v režii Petry Všelichové nezveřejnil. „Je jich opravdu hodně. Natočených je už 13 dílů, v každém čtyři až šest míst,“ říká Josef Albrecht. Tvůrčí producentská skupina Lenky Polákové ostravského studia České televize natáčela například na zříceninách hradů Vikštejn, Brandýs nad Orlicí, v Korunní pevnůstce Olomouc nebo v holešovské Šachově synagoze. Nebudou chybět ani mlýn Wesselsky v Loučkách nad Odrou, zámek Slezské Rudoltice, pivovar v Lobči nebo Zauhlovačka ve Vratislavicích nad Nisou.

Diváky bude jednotlivými díly provázet Miroslav Vladyka, který spolupracoval na cyklech Zatopené osudy nebo Klenoty naší krajiny. „Cyklus představí nejen místa a objekty, ale zároveň odhalí ty, kteří stojí za znovuzrozením těchto památek. Jsem nadšený z toho, že jich je hodně a že do svých projektů vkládají tolik energie, píle, radosti, houževnatosti a víry. Setkání s nimi pokaždé vnímám jako cosi nadstandardního, takže mě nesmírně těší je poznat. Nezištně dělají něco až skoro nepochopitelného, ale co má ohromný smysl a význam pro nás všechny, příští generace i současníky. Věřím, že je diváci ocení, že je napadne je podpořit nebo se chytí za nos a s chutí se pustí do podobných projektů. Bylo by bezvadné, kdyby tahle pozitivní energie u nás narůstala geometrickou řadou a šířila se dál,“ říká Miroslav Vladyka.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS