Evropské fondy pomáhají: Hasiči ve Vracově mají novou stanici

30. května 2019

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Hasiči ve Vracově (Jihomoravský kraj) díky podpoře evropských fondů postavili moderní stanici, která umožňuje rychlejší výjezd k zásahům a poskytuje i zázemí pro výuku nových adeptů. Díky reportáži, kterou připravil Deník ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, můžete zjistit k čemu více než 17 milionů z fondů EU přispělo.

Když ve Vracově zazní siréna, společně s hasiči se ke zbrojnici seběhnou i tamní obyvatelé. Hasiči jsou v obci oblíbení. Teď mají i díky dotaci EU moderní zázemí.

Rychlý výjezd k zásahům i zázemí pro výuku mladých adeptů. To od začátku tohoto roku umožňuje vracovským hasičům zcela nová moderní zbrojnice s kompletním vybavením a zázemím.

Tamní vedení města ji postavilo z evropských dotací za více než dvacet milionů korun. Z toho město zaplatilo kolem tří milionů. „V ceně je nejen výstavba nové zbrojnice, ale i výkup pozemků,“ upřesnil starosta města Jaromír Repík.

Podle něj už vracovští hasiči nové zázemí potřebovali. „Původní hasičská zbrojnice byla dlouhodobě nevyhovující. Nevešla se do ní ani auta. Našli jsme proto náhradní prostory v areálu Veřejně prospěšných služeb, ale to bylo jen dočasné řešení,“ vysvětlil Repík důvod stavby nové zbrojnice.

Vyjíždí do sedmi minut
Moderní budova ve Vypálené ulici, v klasické červené a šedé barvě s velkým nápisem hasiči, svítí novotou. A zbrojnice odpovídá moderním požadavkům.

Z garáže v přízemí teď bez problémů vyjíždí k zásahům dvě auta. Cisternová CAS TATRA 815 a dodávka Wolksvagen pro přepravu osob. K dispozici je sušárna hadic, pánské i dámské šatny se sprchami a sociálním zázemím, sklad materiálu, dílna i kancelář.

V patře je velká zasedací místnost. Chodby zdobí historické fotografie, ale i ty, které dokazují současné úspěchy ze soutěží. Doplňuje je úctyhodná řada vítězných pohárů.

Především se ale podle starosty města zkrátila doba k výjezdům. „Dříve to měli komplikované. Dobrovolní hasiči z Vracova patří pod Integrovaný záchranný systém Jihomoravského kraje a ročně vyjíždí ke zhruba třiceti zásahům. Navíc se podílí na výchově mládeže i spolupořádání společenských akcí ve městě,“ řekl Repík.

Komunikace mezi dobrovolnými hasiči a městem je podle něj na výborné úrovni. Mimo jejich vlastní práci totiž pomáhají i s organizací dopravy při folklorních akcích, věnují se mládeži a účastní se řady hasičských soutěží, dětí i dospělých.

„Bylo nám proto líto, že nemají ke své činnosti adekvátní prostory. To proto jsme se zhostili projektu nové zbrojnice, vykoupili jsme pozemky na její stavbu a podali žádost o dotaci z evropských fondů,“ doplnil starosta. K tréninkům mají vracovští „dobráci“ k dispozici i městský stadion.

Od získání stavebního povolení a potřebných milionů šlo už pak prý všechno rychle. Stavební dělníci začali s prvními pracemi předloni v září a o rok později už předávali stavbu městu a hasičům k užívání. „Vysoutěžená stavební firma odvedla slušnou práci v krátkém termínu. Tak, jak jsme si představovali,“ ocenil starosta investice financované z fondů EU.

S mladými to hasiči umí
Ve městě s necelými pěti tisíci obyvateli čítá jednotka dobrovolných hasičů na osmdesát členů a z toho je dobrá polovina mladých adeptů od šesti do osmnácti let.

Administrativu, činnost sboru i výchovu hasičské mládeže má ve Vracově na starosti Michal Plášek. Civilním povoláním truhlář dnes dělá starostu sboru a věnuje mu veškerý volný čas.

„K hasičům jsem se původně přidal díky synovi. Ten už jako malý kluk nadšeně navštěvoval hasičský kroužek a já jsem ho doprovázel. Brzy jsem té hasičské partě propadl i já,“ přiblížil. A jak sám říká, zálibu sdílí celá rodina. Hasiči jsou oba synové, a dokonce i manželka.

Kromě toho, že je Plášek aktivním členem výjezdové jednotky, se nejraději věnuje právě mladým nadšencům. „Kroužky jsou hojně navštěvované, děcka to baví. Trénujeme, školíme a účastníme se s nimi i soutěží,“ říká hasičský starosta a trenér.

Velký úspěch si na své konto připsali hasičští dorostenci, když nedávno vyhráli okresní kolo hasičské soutěže. Na čtyřicet dětí je rozděleno do tří věkových kategorií od šesti do osmnácti let. Po stadionu běhají s požárními stříkačkami a učí se i požární prevenci.

„To má i druhotný účinek v každodenním životě. Stává se, že děti poučí i své rodinné příslušníky, tím se snižuje pravděpodobnost nebezpečných situací a požárů,“ myslí si. Na své kolegy hasiče nedá dopustit. „Jsou disciplinovaní, a hlavně je to skvělá parta kamarádů,“ říká a dodává: „Když pak zasahujeme v terénu, víme, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout, důvěřujeme si. Jinak bychom to ani dělat nemohli.“

Rozhovor s velitelem jednotky vracovských dobrovolných hasičů Stanislavem Čablem na stránkách Deníku.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS