AGIS pomůže obcím při strategickém plánování

7. března 2019

Michael Jettmar

Veškeré informace o území a infrastruktuře obcí do tří tisíc obyvatel zpřístupňuje jednoduše starostům unikátní systém, který spustilo Sdružení místních samospráv ČR.

Jde o plnohodnotnou verzi Analytického geoinformačního systému (AGIS), jenž má obcím pomáhat při strategickém plánování. Nejrozsáhlejší terénní průzkum veřejné infrastruktury u nás dosud nemá obdoby.

Za účelem práce na dlouhodobém projektu byla založena společnost SMSdata s.r.o., jež měla komplexně zmapovat území České republiky. Ve spolupráci s MMR, MŠMT a dalšími institucemi vznikla ucelená databáze obsahující široké spektrum geografických i popisných informací o území. „Získali jsme data z veřejných registrů a databází z oblastí školství, zdravotnictví, sociálních věcí, ochrany přírody a krajiny, cenových úrovní pronájmů a dalších. Ty jsme následně doplnili o výsledky vlastního podrobného terénního šetření,“ vysvětlila za tvůrce systému Eliška Kloučková s tím, že vyškolení mapovači v minulém roce provedli nejrozsáhlejší terénní průzkum veřejné infrastruktury, jaký v naší zemi dosud nemá obdoby.

„Každý starosta má nyní k dispozici aktualizované informace o infrastruktuře obce doplněné o fotografie, dostupné jsou demografické údaje o obyvatelstvu, přehled o pobírání vybraných druhů sociálních dávek, anebo modul ochran, přehledně publikující kulturní i přírodní památky na našem území,“ uvedla Eliška Kloučková. Systém podle ní umí také jednoduše zobrazit veškerý nemovitý majetek obce, brownfieldy, vyloučené sociální lokality, nebo například údaje o nezaměstnanosti v konkrétní oblasti.

A co AGIS čeká v nejbližší době? V prvním kvartále letošního roku systém poskytne sestavu nemovitého majetku obce s vyznačením přírůstků a úbytků. „Každá obec navíc bude mít možnost napojit do systému vlastní pasporty a vytvořit tak ještě komplexnější mapu svého území,“ prozradila Eliška Kloučková. Na jaře začne třetí etapa mapování, která obsáhne všechny obce do 10 tisíc obyvatel. „V dlouhodobějším časovém horizontu se pak hodláme zabývat zaváděním dalších funkcí, především dotačním modulem, díky němuž získají starostové přehled o dostupných dotačních titulech,“ dodala Eliška Kloučková. „Systém se bude neustále udržovat a aktualizovat, přičemž data se budou obnovovat ve čtvrtletní až roční frekvenci,“ ujistila.

Jak a za jakých podmínek se na AGIS dostanete?

Systém je dostupný přes webové rozhraní na www.smscr.cz/cz/agis. Individuální přístupové údaje byly vygenerovány a zaslány do datových stránek starostů během února 2019. Obce mohou AGIS využívat za poplatek 500 Kč bez DPH za měsíc, členské obce za zvýhodněnou cenu 200 Kč za měsíc a 2400 Kč bez DPH za rok.

Potřebujete poradit?

Chcete dát společnosti SMSdata zpětnou vazbu? Nedorazilo vám heslo pro individuální přístup, anebo potřebujete s čímkoliv poradit? Pište na emailové adresy klouckova@smscr.cz, podpora@smsdata.cz, anebo volejte na tel. 606 138 822. „Velmi si vážíme všech vašich podnětů, kterými se budeme rádi zabývat. Chceme, aby vám AGIS pomáhal nejen při strategickém plánování,“ dodala za společnost Eliška Kloučková.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS