Evropská chytrá a sdílená města: konference přivítala experty z celého světa

23. listopadu 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Během 22. a 23. listopadu hledali odborníci na rozvoj měst a digitalizaci odpovědi na otázky spojené se sdílenou ekonomikou. Mezinárodní konference se zúčastnilo téměř 200 odborníků z řad zástupců významných světových měst, akademické sféry i nadnárodních organizací.

„Za posledních pět let se výskyt pojmu ‚sdílená ekonomika‘ zvýšil šestnáctkrát. Dokazuje to trend, na který musíme jako společnost reagovat a který je zásadní pro vývoj měst a v budoucnu bude pravděpodobně citelný ještě víc. Sdílení aut, kol, koloběžek i bytů, ovlivňuje to, jak ve městě žijeme. Některé z těchto oblastí však nemají jen pozitivní dopad, například krátkodobé půjčování bytů turistům zhoršuje dostupnost bydlení pro místní obyvatele. S dopady na ekonomiku se setkáváme ale i u jiných segmentů. Nabízí se otázka, jak může sdílená ekonomika obyvatelům i cestovnímu ruchu pomoci, ale také v jakých oblastech je lepší ji regulovat,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která na konferenci pronesla úvodní slovo.

Mezinárodní konferenci Evropská chytrá a sdílená města zorganizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK-OSN) a Fakultou architektury ČVUT. Zkušenosti a názory si zde vyměnilo téměř 200 odborníků. Mezi nimi například zástupci světově významných měst (například New Yorku, Lisabonu, Tel Avivu) či nadnárodních institucí (zmíněná EHK-OSN, OECD či Evropský výbor regionů). Mezi významné hosty patřil i místopředseda vlády pro investice a informatizaci Slovenské republiky Richard Raši.

Cílem konference bylo přispět ke společnému řešení problémů v oblasti bydlení a měst s ohledem na inteligentní a udržitelný růst a efektivní využívání informačních technologií, ke kterému se ministři zemí EHK-OSN přihlásili ve společném prohlášení 9. listopadu 2017 v Ženevě. Konference navazuje na Evropské fórum měst, které minulý rok organizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS