Věž Václavka nabízí výhled na Votice, prohlídku zvonů i věžních hodin

30. srpna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Mimo to také ukrývá jednu z indicií Velké turistické hry s rozhlednami. Touto indicií je odpověď na otázku: Kolik prken je v podlaze vyhlídkové věže votické Václavky?

Odpověď vyplňte do hrací karty Velké turistické hry s rozhlednami. Jednotlivé indicie nezapomeňte sečíst, nechat se opasovat Rytířem rozhleden a zúčastnit se losování o hlavní cenu soutěže – vyhlídkový let pro dvě osoby nad Krajem blanických rytířů. Pokud hrací kartu ještě nemáte, potřebujete poradit či byste byli rádi pasováni na Rytíře rozhleden, navštivte Informační centrum Votice na Komenského náměstí.

Od infocentra na Komenského náměstí se vydejte do Táborské ulice. Kostel svatého Václava najdete na mírném návrší. Pokud zrovna neprobíhá bohoslužba, můžete si jeho vnitřek prohlédnout díky instalované mříži.

Kostel je nejstarší votickou památkou

Kostel svatého Václava je nestarší památkou ve Voticích. První písemný záznam pochází z roku 1352. Podle průzkumů je ale kostel starší, zdivo bylo postaveno kolem roku 1200. Z původně gotického kostela zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. Dnešní podoba kostela je barokní. Kaple svatého Jana Nepomuckého byla přistavěna až v roce 1755.

Kostel sv. Václava v Táborské ulici ve Voticích. Foto: Martin Špoula

Kostelní věž bývala původně nižší. Od požáru v roce 1731 až do roku 1822 byla kryta prozatímní prkennou střechou. Roku 1894 byla věž zvýšena o jedno patro a opatřena novou střechou. Od tohoto roku také hodiny na farní věži odměřovaly městu čas. Hlas zvonů přerušila jen válečná vřava. Zvon sv. Václav byl pro válečné účely zabaven v roce 1916, o dva roky později stihl stejný osud zvon sv. Vojtěch. Tři nové zvony, zakoupené v roce 1929 nezvonily votickým dlouho. Za druhé světové války byly rovněž zabaveny. Obě války přečkal jen zvon sv. Barbora. Dnes zvoní společně se zvonem sv. Vojtěch, který byl zakoupený a vysvěcený v roce 1952.

Do lucerny, ke zvonům a hodinám

Až ke zvonům vás dovede 135 schodů čítající dřevěné schodiště. V roce 2012 bylo zásluhou votického patriota Luboše Mudry zpřístupněno patro s ciferníkovými hodinami a vyhlídkou z 22 metrů. Z bývalé oratoře byl vytvořeno malé turistické infocentrum, kde získáte nejen propagační materiály, ale také suvenýry. Dnes se návštěvníci dostanou až do kopule věže – lucerny.

Při výstupu na věž si můžete prohlédnout stálé výstavy. Foto: Martin Špoula

Kromě výhledu z výšky pětatřiceti metrů nabízí Václavka výstavu děl žáků místní Základní umělecké školy nebo výstavu děl akademického malíře Vladislava Kasky.

Otevírací doba:
květen, červen, září: sobota a neděle 12:00 - 17:00
červenec, srpen: úterý až sobota 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00, neděle 12:30 - 17:00, v jiné dny po tel. dohodě na tel.: 777 770 693

Vě věži Václavce je o turisty dobře postaráno. Zdroj: Modrá kočka Votice

Úvodní fotografie: Věž kostela sv. Václava. Foto: Martin Špoula

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS