Tip nejen pro deštivý víkend - Experimenta a Ekovláček v Benešově

31. srpna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

Výlet začněte v Informačním centru na Masarykově náměstí. Získáte tu všechny potřebné informace, ať už k Experimentě nebo k Ekovláčku.
Podle odjezdu Ekovláčku si naplánujte návštěvu Experimenty. Abyste si všechno vyzkoušeli a děti si pohráli v hernách, počítejte tak s hodinou. Hodinu a čtvrt si pak vyhraďte pro jízdu vláčkem na Konopiště a zpět.

Za experimety do Experimenty

Experimentu – podzemí plné experimentů světla a hudby najdete v průchodu radnice na Komenského náměstí. Při vstupu do podzemní expozice obdržíte přilbu, a to kvůli sníženým klenbám. Průvodce vám každý ze šesti interaktivních exponátů nejdříve předvede, pak už závisí jen na vaší kreativitě a chuti hrát si, jak dlouho v podzemí strávíte.

Díky originálním interaktivním prvkům odhalíte tajemství světla a zvuku. Jednotlivé exponáty reagují na pohyb – třeba Duhové vejce ožije, když se před ním roztancujete, mezi zrcadla vkročíte do vesmírného nekonečna, jako hudebníci si budete připadat u exponátu Vlny – za pomoci zvuku zčeříte vodní hladinu a můžete obdivovat barevnou vodní fontánu! Kdo udělá největší rámus? To si můžete vyzkoušet na Kolovratu. Roztočením jednotlivých kol a následnými elektrickými výboji vzniká experimentální hudba, která má ale svoji vnitřní logiku.

Experimenty v přítmí podzemí prohlídka nekončí. Ve dvou hernách – jedné s kobercem a druhé se stoly a židlemi – mohou děti ztvárnit své dojmy z podzemí, ať už malováním obrázků nebo stavěním z lega či jiných stavebnic.

Ekovláčkem na Konopiště a zpět

Z podzemí pod radnicí se vrátíme zpět před infocentrum. Zde přibližně půl hodiny před odjezdem čeká červený turistický vláček. Je zastřešený a krytý, tudíž vám cestu nepokazí ani špatné počasí.

Příjemně překvapí cena jízdného, za cestu na Konopiště a zpět zaplatíte 20 korun na osobu, děti do šesti let a držitelé průkazu ZTP a ZTP-P mají svezení zdarma. Jeden z vagonů je vyhrazen maminkám s kočárky a invalidním osobám. Obsluha vláčku je velmi vstřícná, s nástupem i výstupem ochotně pomůže.

Okruh má šestnáct zastávek. Po cestě se z reproduktorů dozvíte základní zajímavosti o Benešově a o místech, kudy vláček projíždí. Zjistíte, kdy byla postavena budova sokolovny, nemocnice, koho upoutala půvabná Márinka, dcera lesníka ze želetínské hájenky, jaký příběh skrývá vila Katuška, jakou historii má gymnázium nebo pivovar. Vláček vás také proveze konopišťským parkem a dostanete se na kouzelné místo, kde v minulosti i dnes myslivci slavnostně zakončují svoje hony a odkud si můžete prohlédnout jak zámek Konopiště, tak kostel na Chvojenu.
Zastávku u Růžové zahrady lze považovat za polovinu cesty, vláček tu má 25 minutovou přestávku. To je tak akorát doběhnout si do Růžové zahrady na zmrzlinu nebo limonádu. Ale pozor – vláček odjíždí na čas!

Samozřejmě se můžete na Konopišti zdržet - zámek nabízí několik prohlídkových okruhů (jedním z nich je fgotické sklepení). Po stezce pro pěsí dojdete do cetra Benešova od zámku asi za 45 minut.

Otevírací doba Experimety:
letní sezóna / červen – září: pondělí: zavřeno, úterý – neděle: 10:00 – 12:00 / 12:30 – 17:00
Více informací na: www.mudbenesov.cz
Odjezd Ekovláčku od infocentra:
denně, do konce září: 9:15, 11:00, 13:15, 15:00, 16:45, od října do dubna 11:00, 13:15, 16:45
Více informací na: www.ekovlacekbenesov.cz

Další tipy, jak strávit v Beenšově čas s dětmi, se dozvíte na stránkách Kulturního a informačního centra Benešov http://www.kicbenesov.cz

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS