Ministr Toman: Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech

24. července 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Laboratorní vyšetření u jednoho z šesti ulovených prasat divokých v katastrálním území Ostrata na Zlínsku svědčí o tom, že zvíře v minulosti prodělalo africký mor prasat (AMP), přežilo a virus se může stále v prostředí nacházet. Protilátky proti viru AMP u něj prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě v závěru minulého týdne. Ministr zemědělství Miroslav Toman a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád proto apelují na chovatele i uživatele honiteb, aby bezpodmínečně dodržovali stále platná mimořádná veterinární opatření a zásady biologické bezpečnosti.

„Bez ohledu na příznivý vývoj nákazové situace afrického moru prasat v celé České republice stále platí mimořádná veterinární opatření. Je nezbytně nutné, aby je lovci i chovatelé dodržovali. Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech. Tato opatření upravují i podmínky, za nichž je možné zpracovávat maso a odesílat masné výrobky ze zamořené oblasti,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vývoj nákazy v jiných zemích, především ve východní Evropě, je důvodem k obezřetnosti. V posledních týdnech a měsících byly hlášeny nové případy z Maďarska či pomezí Ukrajiny a Rumunska. Výrazný počet nových případů hlásí sousední Polsko, kde se nákaza rozšířila i do oblastí, v nichž se zatím nevyskytovala.

„V souvislosti s šířením nákazy v Rumunsku, kde byl začátkem července zasažen také chov domácích prasat s téměř padesáti tisíci zvířaty, se Státní veterinární správa cíleně zaměřila na maso dovážené z této země,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád s tím, že poslední nález prasete divokého nakaženého AMP v ČR pochází z poloviny letošního dubna.

V ČR stále platí mimořádná veterinární opatření nařizující celoroční intenzivní odlov divokých prasat, i nadále platí zákaz přikrmování prasat divokých. Povoleno je pouze vnadění, a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, přičemž na 50 ha honitby smí být umístěno 1 vnadiště. Stále také platí zpřísněný režim pro preparátory přijímající vedlejší živočišné produkty z Pobaltí a Polska. Zároveň na celém území státu zůstává v platnosti nařízení upravující povinnost evidovat přemísťování prasat určených k domácí porážce.

V zamořené oblasti, kterou je část okresu Zlín pak stále platí omezení vstupu do tzv. vysoce rizikové oblasti, odkud pocházely všechny nakažené kusy. Lov a odchyt divočáků v zamořené oblasti je i nadále povolený jen za přísných podmínek s ohledem na biologickou bezpečnost. Mimo jiné se všechny nalezené a ulovené kusy stále vyšetřují na AMP. K motivaci lovců v zamořené oblasti i širší oblasti intenzivního odlovu je i nadále vypláceno odstupňované zástřelné. V rámci celé ČR nálezné za uhynulé kusy.

Václav Tampír

vedoucí Tiskového oddělení Ministerstva zemědělství

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS