Vítězem soutěže Strážci památek 2018 je tým neveklovské ZŠ Jana Kubelíka

28. května 2018

Michael Jettmar

Vítězem 5. ročníku soutěže Strážci památek se stal tým neveklovské Základní školy Jana Kubelíka. Zajímavým způsobem – formou kresleného komiksu – zpracoval legendu o nalezišti zlaté rudy pod Neštětickou horou. Soutěž vyhlásila společnost Posázaví o.p.s. v rámci projektu „Po cestách a hradech doby Karla IV.“ Byla určena pro žáky 6. až 9. tříd základních škol z regionu Posázaví a žáky primy až kvarty Gymnázia Benešov.

„Do soutěže se původně přihlásily týmy čtyř posázavských základních škol, soutěžní práce nakonec odevzdaly tři z nich. Každé přihlášené dílo bylo originální a znovu nás přesvědčilo, jak zajímavý může být pohled náctiletých na svět kolem nás. Soutěžící se nebáli zapojit svou fantazii, hledali v kronikách i v terénu, vymýšleli příběhy, které nás bavily,“ zhodnotila letošní ročník soutěže ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Vítěz ale může být jenom jeden a letos se jím stali neveklovští školáci. Čeká na ně odměna v podobě dne a noci na hradě Pořešín v jižních Čechách.

Na druhém místě skončila Záhada Újezdského ducha, kterou jako detektivní povídku a komiks zpracoval tým ZŠ Netvořice. Třetí místo obsadily Podblanické bludičky – hraný snímek ZŠ Postupice.

Tématem letošního ročníku soutěže byla detektivní povídka nebo fantasy příběh zasazené do kulis regionu Posázaví. Úkolem soutěžních týmů bylo vypátrat zajímavé informace inspirované historickou událostí, přítomností nebo budoucností a zpracovat je formou krátkého, ale výstižného a vtipného příběhu – písemného, komiksového nebo videa. Autoři přitom museli vycházet především z podkladů získaných vlastním pátráním v terénu. Další informace o soutěži jsou na www.leader.posazavi.com v sekci Partnerské projekty / Po cestách a hradech.

Soutěž „Strážci památek“ vznikla jako součást projektu „Po cestách a hradech doby Karla IV.“, kterou společně realizovaly společnosti Posázaví o.p.s., Pomalší o.p.s. a Rakovnicko o.p.s. Účast v soutěži byla založena pouze na dobrovolnosti škol a na iniciativě jejich vyučujících, ochotných se žákům věnovat nad rámec svých povinností.

Cílem projektu „Po cestách a hradech doby Karla IV.“ bylo podnítit zájem obyvatel regionu a turistů o místní památky. Projekt přiblížil středověký způsob života a cestování. Jeho součástí byly také investice do zázemí a zpřístupnění památkově chráněných objektů, mimo jiné hradu Zlenice.

Jaroslava Tůmová

Kontakt pro další informace:
Jaroslava Tůmová, e-mail: tumova@posazavi.com, tel. 602 216 637
Bohuslava Zemanová, e-mail: zemanova@posazavi.com, tel. 723 881 081

Obecně prospěšná společnost Posázaví – www.posazavi.com
Obecně prospěšná společnost Posázaví (Posázaví o.p.s.) vznikla v březnu roku 2004. Ve spolupráci se svazky obcí, orgány samosprávy, podnikatelskými subjekty a neziskovými organizacemi usiluje o rozvoj a propagaci Posázaví jako místa s vysokým turistickým potenciálem a zároveň místa pro kvalitní život obyvatel regionu.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS