Dobrovolní hasiči ve Stříbrné Skalici mají novou zbrojnici za šest milionů korun

3. dubna 2018

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

Kvalitní zázemí pro techniku i členy sboru poskytne nová hasičská zbrojnice ve Stříbrné Skalici. Obec ji vybudovala nákladem 5,898 milionu korun, z nichž čtyři miliony pokryla pomocí dotace Středočeského kraje a Ministerstva vnitra a zbylých 1,828 milionu korun zaplatila ze svých zdrojů. Na novou zbrojnici hasiči čekali 26 let.

„Konečně máme kde zaparkovat vozidla a techniku a máme tady zázemí, kde se můžeme scházet. Budeme moci do naší činnosti zapojit konečně i děti. Potřebujeme mladou generaci, bez ní bychom brzy skončili. A děti zájem mají,“ řekl Tomáš Rob, velitel hasičské jednotky, která má v současnosti 11 členů. Ročně vyjíždějí k 25–30 událostem, nejčastěji živelným pohromám, spadlým stromům, požárům i dopravním nehodám.

Starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka připomněl, že v 90. letech minulého století parkovala hasičská cisterna v jedné zdejší stodole. „Deset let jsme tehdy slibovali hasičům, že to změníme, a vymysleli jsme stavbu přístřešku. Než jsme ho ale postavili, tak si hasiči koupili větší auto, které by se do plánované stavby nevešlo,“ vzpomněl. Hasiči, kteří v obci a okolí hodně pomáhají s likvidací následků povodní, později přišli s nápadem postavit novou zbrojnici v sousedství Jevanského potoka. „Začali jsme to řešit v roce 2010 a hledali dotaci, s jejíž pomocí by se to postavilo, protože odhadovaných šest milionů korun v té době pro obec z vlastních zdrojů nebylo reálné,“ dodal starosta.

Projekt nové zbrojnice vypracoval v roce 2011 Ing. Dušan Karel, obec dala vhodný pozemek a požádala o stavební povolení. Když se potom v roce 2016 objevila možnost získat dotaci na stavbu, bylo všechno jednodušší. Žádost o dotaci vypracovala společnost Posázaví o.p.s. „Tím, že jsme všechno měli připraveno, byl celý proces snadnější. Dokonce jsme na stavbu dostali dvě dotace, což je rarita,“ poznamenal starosta. Středočeský kraj na stavbu dal 1,628 milionu korun, Ministerstvo vnitra přispělo 2,442 milionu korun. Z obecního rozpočtu šlo na stavbu 1,737 milionu Kč a na vybavení 90 000 Kč.

Prováděcí projekt připravil Ing. Karel Fousek, technický dozor stavby zajistil Ing. Zbyšek Zelík. Vítěz výběrového řízení, společnost CL.Servis s.r.o., stavbu zahájil v dubnu 2017 a dokončil v listopadu téhož roku. Kolaudována byla v lednu 2018.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:
starosta Jiří Procházka, tel.: 736 643 090, e-mail: j.prochazka@stribrnaskalice.cz

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS