PŘESTAVBA ČÁSTI ŠKOLY

16. listopadu 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Posazavi

Vytvořit zázemí pro školní stravování a rozšířit kapacitu bylo cílem rekonstrukce základní školy v Kamenném Přívoze. Realizace nástavby a přístavby budovy si vyžádala zhruba 14 milionů korun, z toho 7,5 milionu korun pokryje dotace z Ministerstva školství a zbytek zaplatí obec ze svých zdrojů. S administrací žádosti o dotaci obci pomáhala společnost Posázaví o.p.s.

Podle ředitelky Základní školy a mateřské školy Kamenný Přívoz, p. o. Hany Šmídové nebyla přestavba přívozské školy ve srovnání s mnohými projekty modernizace velkých škol v okolí nijak impozantní. „S humorem řečeno je to malý krok pro historii školství v České republice, ale velký krok v rozvoji školství v Kamenném Přívoze,“ řekla. Za nejdůležitější považuje zejména vybudování školní kuchyně s jídelnou, která byla desítky let v provizorním provozu v pronajatém objektu. Celá přestavba proto směřovala zejména k vyřešení problematiky školního stravování. Bonusem pak bylo vybudování dvou nových kmenových učeben, což umožnilo zvýšit kapacitu školy o třetinu na 80 žáků. „Tento počet odpovídá spádové oblasti a zájmu rodičů o naší malotřídní školu,“ dodala ředitelka.

Modernizaci školy považuje za důležitou událost v historii obce i její starosta Prokop Mašek. „Každá dobrá vesnice má hospodu, kostel a školu. Hospod tu máme několik, kostel máme taky a dnes tu máme i hezkou školu,“ řekl s úsměvem. Přívozská škola podle něj není moc velká a nikdy ani nebude, a to s ohledem na nedostatek místa v obci.

Starosta připomněl, že rekonstrukce začala letos v červnu a skončila v říjnu. Neobešla se bez problémů, třeba v podobě dešťů, které promáčely budovu v době, kdy byla bez střechy. Všechno se ale ve spolupráci s dodavatelskou firmou HOSS a.s. podařilo vyřešit.

Historie základní školy v Kamenném Přívoze se začala psát v roce 1863. V její budově č.p. 53, kde je nová školní kuchyně s jídelnou, v současné době sídlí základní škola pro 1. až 5. ročník. Žáci druhého stupně spádově patří do Základní školy Krhanice. „Dnes je to ale o volbě rodičů, a protože většina z nich směřuje pracovně na Prahu, Jílové nebo Jesenici, logicky se snaží umístit děti do nejbližší školy, zejména v Jílovém,“ poznamenala Hana Šmídová.

Slavnostní otevření školy, spojené se dnem otevřených dveří, se konalo 23. listopadu a zpestřily ho písničky v podání přívozských školáků. A co během svého vystoupení popřáli své nové škole? Aby se v ní všem líbilo, aby se tam nikdo nehádal, aby byli všichni kamarádi, aby tam byly květiny a zvířátka, aby se všichni měli rádi…

Kamenný Přívoz leží v okrese Praha-západ a patří mezi vyhledávané rekreační oblasti. Žije v něm asi 1 400 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1310. Za druhé světové války se levobřežní část vsi stala součástí vojenského cvičiště SS a její obyvatelé se museli vystěhovat. V Kamenném Přívoze se narodil spisovatel Jan Morávek (1888–1958), který objevil kraj kolem řeky Sázavy a jeho rázovité obyvatele pro širší veřejnost.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví

Kontakt pro další informace:
Ing. Prokop Mašek, starosta, tel.: 725 921 941, e-mail: starosta@kamennyprivoz.cz

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS