Je libo ochutnat hmyz

23. října 2017

Logo:  k článku kraj blanickych rytiru

V sobotu 28. 10. 2017 se bude v prostorách paraZOO v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim konat velký HMYZÍ FESTIVAL. Co to znamená a na co se můžete těšit? Celý den již od 9.00 ráno bude probíhat bohatý program zakončený večerní přednáškou nazvanou Vícenohá potrava budoucnosti. Součástí akce je i ochutnávka hmyzích specialit.

Celý festival bude probíhat v prostorách paraZOO, takže kromě hlavního téma, kterým bude jedlý hmyz, si bude možno prohlédnout také expozici hendikepovaných živočichů z naší volné přírody. Na programu je workshop s názvem Jak vařit z hmyzu, kde budou předvedeny různé způsobu úpravy hmyzu jak na slaný, tak sladký způsob.

Připraveno bude několik stánků s možností ochutnat velké množství bezobratlých druhů. Na denním menu budou larvy i dospělci mnoha druhů asijských brouků, motýlů a můr, potemník moučný, potemník brazilský, termití a mravenčí královny, cvrčci, kobylky a mnoho dalších. Bude možno ochutnat i takové lahůdky jako je štír či tarantule. Kromě zajímavostí, týkajících se pojídání hmyzu, se dozvíte i spoustu zajímavých informací o hmyzu a o záchranných programech od zkušených odborníků entomologů.

Na místě bude i bohatý program pro děti. Zatímco budou dospělí moci ochutnávat netradiční hmyzí pochoutky, jejich děti bude bavit umělec s loutkovým divadlem, který zahraje pohádku o tom, jak moucha přeprala draka. Pro děti bude také možnost využít malování na obličej, jak jinak než opět hmyzími motivy.

Přesný harmonogram programu bude upřesněn. Programem bude provázet Petr Švingr, který si jedlý hmyz zvolil jako téma své diplomové práce a při svých cestách po Asii, ochutnal velké množství exotických druhů, které na jedné straně světa lidem doslova vyrážejí dech, zatímco na druhé jsou považováni za naprosto běžnou stravu.

Program:

9 - 16 - Stánky s hmyzími dobrotami
10 - 11 - Přednáška doc. PeaDr. Jana Farkače, CSc. "Umíme chránit hmyz?"
11:15 - 12:00 - komentovaná prohlídka paraZOO
13:00 - 14:15 - Petr Švingr - Workshop hmyzožrout: Ukázka jak vařit z hmyzu
13 - 17 - Martina Poustecká - prodejní výstava obrazů z hedvábných vláken bource morušového a Malování hmyzích motivů na obličej
14:30 - 15:00 - Aleš Bílek - loutkové divadlo "Vysmáto" - pohádka Jak moucha přeprala draka
15:15 - 15:45 - komentovaná přednáška paraZOO
16:00 - 17:30 - Petr Švingr - Vědecko-zábavná přednáška zakončená bohatou ochutnávkou jedlých druhů
17:45 - Určení vítěze soutěže a následné vypouštění kalouse ušatého
Program probíhající po celý den:

soutěž o večerní vypouštění kalouse ušatého
výstava makrofotografií: Ze života hmyzu
další doprovodné aktivity z hmyzí tématikou
Autor: Petr Švingr
Kategorie: pozvánka
Projekt: Středočeský kraj

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS