Tesco do roku 2025 přestane ve střední Evropě prodávat vejce z klecových chovů

29. srpna 2017

Michael Jettmar

Tesco na začátku srpna oznámilo, že v jeho obchodech v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku ke konci roku 2025 nebudou k dostání vejce z klecových chovů. Podobný závazek si dalo loni Tesco pro své obchody ve Velké Británii. Podle ochránců zvířat je to velký krok: Tesco je totiž jedním z největších obchodních řetězců.

"Tento náš krok souvisí s naší snahou o udržitelnost a zlepšování pohody zvířat," říká za Tesco Jamie Walker. "Budeme s našimi dodavateli pracovat na tom, abychom byli stoprocentně bez vajec z klecových chovů."

Tesco je přitom největším obchodním řetězcem ve Velké Británii, a z hlediska svého obratu je i jedním z největších řetězců na světě. Jeho nová strategie ovlivní všechna vejce ve skořápkách v jeho středoevropských prodejnách, kterých je v Polsku, České republice, Maďarsku a Slovensku 1 100.

Evropská unie zakázala klece ve velkochovech v roce 2012, ale do “zdokonalených klecí”, které nahradily klece původní, je přesto namačkáno až třináct ptáků na metr čtvereční. V Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku je podle organizace The Human League více než 80 % nosnic chováno právě ve zdokonalených klecích. "Nacpaným jednu vedle druhé do krutých klecí, je těmto nosnicím dána plocha přibližně jednoho iPadu, kde mají prožít celý život," říká Vicky Bondová z The Human League.
“Politika Tesca jako jednoho z největších maloobchodních řetězců na světě, aby všechna vejce určená pro obchody ve Střední Evropě pocházela pouze z bezklecových chovů, ovlivní každoročně utrpení milionů nosnic,” prohlásila Vicky Bondová.

Závazek Tesca je výsledkem rozsáhlých jednání Tesca s mezinárodními skupinami pro ochranu hospodářských zvířat The Humane League a s Open Cages, která představují Open Wing Alliance, celosvětovou koalici organizací pro ochranu zvířat, která vznikla v roce 2016.

The Humane League a Open Wing Alliance jednaly i s dalšími společnostmi, z nichž některé také oznámily svůj záměr přejít na zcela bezklecová vejce, a to v mnoha odvětvích výroby, včetně celosvětových strategií firem jako General Mills, Sodexo, Grupo Bimbo, InterContinental Hotels Group, Compass Group, Aldi Nord, Lidl, PepsiCo, Grupo Alsea, Unilever, Carrefour, Carnival Cruises, či Starwood Hotels.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS