V zoo Ostrava mohou lidé vidět silně invazivní rostlinu nebo rostlinu vonící po vanilce

28. srpna 2017

Michael Jettmar

Kyprej vrbice a otočník stromovitý – to jsou dvě rostliny, které mohou v ostravské zoo v těchto dnech lidé vidět. Jedna z rostlin je silně invazivní rostlina a druhá voní po vanilce. Informuje o tom Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava.

Kyprej vrbice
Kyprej vrbice neboli kyprej obecný je nápadná vlhkomilná rostlina s atraktivními růžovými květy. "Rostlinu můžete nalézt ve vlhčích lokalitách areálu ostravské zoologické zahrady i botanického parku u břehů rybníků a tůní," sděluje Šárka Nováková. Kyprej vrbice je hojně rozšířená bylina, která má původ na euroasijském kontinentu. V Evropě se nevyskytuje pouze v severních oblastech nad 65. rovnoběžkou a ve vysokohorských oblastech. Byla zavlečena i na jižní polokouli do Austrálie a na Nový Zéland. Počátkem 19. století byla zavlečena také do Severní Ameriky, kde se z ní stala nebezpečná invazivní rostlina. Kyprej vrbice byla zařazena mezi 100 světově nejhorších invazivních druhů. Obvykle vyrůstá na vlhkých stanovištích. Roste na kyselých půdách a slunných stanovištích. Délka dne a teplota podstatně ovlivňuje její vzrůst i množství květů.

Kyprej vrbice se v minulosti hojně používala v léčitelství. Sbíral se hlavně oddenek obsahující hodně tříslovin, používal se k zastavení průjmu, při vnitřním krvácení a zánětu žaludku a střev. Natě se užívalo na obklady nehojících se ran. Ze šťávy z kořenů se získávalo červené barvivo na látky a z květů barvivo potravinářské. Dnes se občas pěstuje i v okrasných zahradách, kde zbaven konkurenčních rostlin může spolehlivě růst i na sušších stanovištích než ve volné přírodě. Tam bývá na suchu přerosten a zastíněn jinými rostlinami a jeho atraktivní vzhled zaniká.

"V Zoo Ostrava lze v těchto dnech také vidět a hlavně cítit rostlinu, které se lidově říká vanilkový keřík neboli otočník stromovitý," říká Nováková. Jde o silně aromatickou bylinu se silnou vanilkovou vůní, která se šíří při každém doteku. "Rostlinu můžete v zoo najít u hlavního vstupu v letničkových truhlících," dodává Nováková. Pochází z Peru. Dorůstá výšky až 50 cm. Jde o rostlinu keříčkovitého růstu se sytě zeleným, vroubkovaným listem a modrofialovými květy. Kvete od června do září. Lépe se ji daří na stanovišti chráněném před větrem.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS