Poslanci rozhodnou, jestli veřejnosti seberou možnost spolurozhodovat o podobě měst, obcí a krajiny

11. dubna 2017

Michael Jettmar

Logo:  k článku Arnika

Už v průběhu minulých týdnů vyšlo najevo, že v nepřehledných vrstvách tisků Poslanecké sněmovny leží pozměňovací návrh novely stavebního zákona, který vzešel z tvořivých rukou (a snad i hlavy) poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD). Nenápadný soubor změn by v případě schválení prakticky znemožnil spolkům a tak i veřejnosti vstupovat do stavebních řízení a ovlivňovat budoucí tvář svého okolí.

Proti návrhu, který je vcelku sympaticky otevřený a transparentní ve svém jednoznačném nepřátelství vůči občanské společnosti, se v otevřeném dopise a výzvě poslancům vymezilo také 76 pražských spolků včetně Arniky. Jak se naši političtí reprezentanti rozhodnou, uvidíme už brzy. Pozměňovací návrh je totiž spolu s celou novelou stavebního zákona zařazen na program schůze sněmovny, která bude zahájena dnes ve 14 hodin.
Návrhy poslance Foldyny těžko vnímat jinak než jako snahu o oslabení občanské společnosti a omezení veřejné kontroly. Argument, že jde pouze o snahu zjednodušit a zefektivni řízení, se totiž nezakládá na realitě – příliš dlouhý proces povolování staveb je totiž způsoben především mizernou koordinací státní správy a často i nekvalitními podklady investorů.

Poslanci tak nyní mají na stole tento pozměňovací návrh i stanovisko 76 různých spolků, které se je snaží přesvědčit, aby nezmenšovali prostor pro veřejnou kontrolu, diskuzi i pro celou občanskou společnost. Rozhodnout se musejí sami. Nám nezbývá než přát návrhu poslance Foldyny jen to nejhorší, zatímco samotnému poslanci Foldynovi jen to nejlepší (a co nejméně podobných návrhů v budoucnu).

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS