Kde vzít peníze na vyšší platy zaměstnanců měst a obcí? Nejen v této souvislosti samosprávy požadují změnu Ústavy

10. října 2016

Logo:  k článku SMO

Zaměstnancům veřejné správy, tedy i měst a obcí, se mají od letošního listopadu zvýšit o 4 % platové tarify. V září o tom rozhodla vláda. Nevzala však v potaz, co to způsobí v rozpočtech samospráv. Čerpání finančních prostředků v roce 2016 mají totiž města a obce dávno naplánované a budou tak mít problém, kde peníze na vyšší mzdy pracovníků vzít.

Opakuje se tak nepříliš šťastná situace, kdy povinnost zvýšit platy úředníkům neprovází navýšení prostředků pro obce. Dlouhá léta stagnující příspěvek na přenesenou působnost, tedy na činnosti, které města a obce vykonávají za stát, přitom stát valorizoval jen o 1%. Platové tarify se ale mají zvýšit o 4 %.

Svaz měst a obcí ČR přitom dlouhodobě požaduje, aby se přímo do Ústavy po vzoru zahraničních úprav zakotvila povinnost, že případné rozšíření povinností měst a obcí musí vždy provázet potřebné zvýšení rozpočtových prostředků. Jednoduše: pokud stát bude po samosprávách požadovat, aby plnily další úkoly či na některé oblasti daly více peněz, musí městům a obcím zajistit financování. Jinak bude nadále docházet k nepříjemným situacím, kdy územně správním celkům chybí finance jinde, například na opravy škol, domovy pro seniory atd. Svaz v této souvislosti apeluje na vládu, aby na případnou valorizaci platů ve veřejném sektoru myslela vždy včas a zohledňovala ji v přípravě rozpočtu na další rok.

Zdroj, soubory ke stažení zde:
http://www.smocr.cz/cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/kde-vzit-penize-na-vyssi-platy-zamestnancu-mest-a-obci-nejen-v-teto-souvislosti-samospravy-pozaduji-zmenu-ustavy.aspx

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS