Vlašimská brána oslaví 150 let výstavou pod širým nebem

16. září 2016

Vlašimská brána, jeden ze symbolů Vlašimi, starobylého města pod Blaníkem, letos slaví stopadesáté výročí. Podblanická galerie, která v ní nyní sídlí, zároveň oslaví deset let existence. Obě kulatá výročí si připomeneme 17. září na jubilejním XX. Podblanickém plenéru, výstavě pod širým nebem.

Výročí brány i galerie bude připomenuto na tradiční výstavě Podblanický plenér, která se uskuteční v prostorách zámeckého parku za Vlašimskou bránou. Kromě výtvarníků z regionu k výstavě přispějí svými pracemi i děti z vlašimských mateřských škol. I tato akce má své kulaté výročí – jedná se o dvacátý ročník. U příležitosti výročí výtvarníci vysadí v zámeckém parku magnolii. Výstavu bude možno shlédnout v sobotu 17. září od 14 do 16 hodin. Po celou dobu výstavy bude zdarma přístupná i Podblanická galerie ve Vlašimské bráně.

Mgr. Stanislav Příhoda, vedoucí Podblanické galerie ČSOP k výročí řekl: "Jsem nesmírně šťastný, že se kulturní projekt povedl a Podblanická galerie se stává centrem výtvarného života na Podblanicku".

Novogotická Vlašimská brána je jednou ze tří bran střežící vlašimský zámecký park. Od svého vzniku v roce 1846 sloužila jako domov pro hlídače parku. V letech 1967 až 1972 byla Vlašimská brána využívána jako konspirační místo Státní bezpečnosti pod krycím jménem „Věž“. Do roku 1980 bránu užívali zahradníci jako svoji šatnu a sklad, v letech 1980 - 2006 zde měl ateliér vlašimský malíř Mgr. Stanislav Příhoda.

Vlašimská brána byla v letech 2005 a 2006 zrekonstruována Městem Vlašim a pronajata Českému svazu ochránců přírody. Ten zde zřídil a již deset let provozuje Podblanickou galerii. Jejím posláním je sbírat a představovat výtvarná díla profesionálních i amatérských výtvarníků z Podblanicka. Umělci věnovali či zapůjčili několik stovek obrazů, plastik, keramiky a dalších exponátů, z nichž významná část je vystavena. Další díla každoročně přibývají.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS