Benešovský běžecký festival s Jarmilou Kratochvílovou a bohatou tombolou

12. září 2014

Jaroslava Tůmová

Foto k článku Benešovský běžecký festival s Jarmilou Kratochvílovou a bohatou tombolou

Benešovskou desítku, hlavní závod prvního ročníku Benešovského běžeckého festivalu, který se uskuteční 21. září v Benešově u Prahy, odstartuje legenda české a světové atletiky Jarmila Kratochvílová.

Nejlepší česká běžkyně všech dob a držitelka nejdelšího světového rekordu na 800 metrů by se měla ujmout role startéra i v dalších závodech, které budou součástí této běžecké akce. Pořadatelé věří, že by ulicemi Benešova mohlo proběhnout až 500 závodníků.

Kromě hlavního závodu se 21. září běžci vydají na trať minimaratonu (4 000 metrů), nesoutěžního charitativního Běhu naděje (2 000 metrů), běhu dětí a mládeže (140 až 1 120 metrů), běhu hospodyněk a maminek (650 metrů) a běhu sponzorů (650 metrů). „Vybrat si může každý a obavy, že se ztrapní, nejsou na místě. Protože podle nás prohraje jen ten, kdo se nezúčastní,“ vzkazuje nerozhodnutým zájemcům za organizátory běžeckého festivalu Luděk Procházka.

Na každého, kdo doběhne do cíle, čeká účastnická medaile. U charitativního běhu je místo medaile připraven diplom. Zajímavé ceny mohou závodníci získat i v tombole – například pobyt v outdoorových centrech TEPfaktor a Lanový park Slapy, pobyt v Luhačovicích, dětské horské kolo nebo sportovní obuv a oblečení. Některé ceny jsou ve výši 4 000 až 6 000 Kč. Každý, kdo se do závodu zaregistruje předem a uhradí startovné, dostane malý dárek.

Hlavní závod Pulse Benešovská desítka prověří síly nejen jednotlivců, ale i týmů měst Benešov a Vlašim. Běžecké derby patnáctičlenných družstev bude podle Luďka Procházky ojedinělou záležitostí v republice. „Nevíme o podobném měření sil mezi městy. Navíc to bude určitě jediné derby, při kterém se nebude nadávat,“ dodal s nadsázkou.

Závod podobného formátu se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Organizátoři proto uvítají každého sportovního nadšence a příznivce ochotného věnovat svůj čas dobré věci. Potřebovat budou minimálně 70 lidí, kteří pomohou při přípravě trati, registraci, v den závodu na trase, při občerstvení nebo rozdávání medailí. Přihlásit se mohou do 10. září na e-mail: info@benesov-beh.cz Každý dobrovolník, který se stane součástí pořadatelského týmu, dostane tričko, bundu, občerstvení a další drobné bonusy.

Festival bude mít i zajímavý doprovodný program. Na Masarykově náměstí budou prodejní stánky, dětská sportovní zóna v režii Mateřského centra Hvězdička a DDM Benešov, vystoupí zde mažoretky ze skupin Wild Cats a Benešovská koťata. Umění carvingu – ozdobného vyřezávání ovoce a zeleniny – představí několikanásobná vítězka soutěží Eliška Vostalová. Dále je připravena škola uzlování, kterou nabídne Lanový park Slapy. MŠ Domeček připravuje výtvarnou soutěž na téma „Jak sportujeme“. Pořadatelé chtějí vyhlásit také fotografickou soutěž diváků, do níž se mohou zapojit všichni, tedy i účastníci.

Benešovský běžecký festival získal podporu Českého olympijského výboru, který tuto akci pro amatérské běžce zařadil do své kampaně „Česko sportuje“. Pro 250 dětí budou připravena i trička s logem projektu. Zaujal také Českou Unii Sportu, která ho zařadila do svého nového projektu „Sportuj s námi“.

Cílem Benešovského běžeckého festivalu je vytáhnout lidi, a hlavně děti, z domovů do přírody a přivést je k aktivnímu sportování. Jedná se o první akci svého druhu pro širokou veřejnost, od dětí přes rekreační až po výkonnostní běžce, která se uskuteční v centru města. Naposledy se zde konaly cyklistické závody na přelomu 80. a 90. let, byly ale určeny jen registrovaným sportovcům.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS