Venkov se představil na veletrhu cestovního ruchu ITEP v Plzni

25. září 2012

tiskový servis CpKP

Foto k článku Venkov se představil na veletrhu cestovního ruchu ITEP v Plzni

U příležitosti mezinárodního veletrhu cestovního ruchu ITEP 2012, který se konal od 20. do 22. září v Plzni, byla otevřena také živá prezentace venkova nazvaná „VENKOVSKÉ miniEXPO“. Místní akční skupiny z Plzeňského kraje zde netradiční formou představily kulturní a turistickou nabídku svých regionů a navázaly tak na aktivity města Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015.

Místní akční skupiny z celého Plzeňského kraje připravily pro návštěvníky veletrhu ITEP zajímavou prezentaci venkova na otevřených plochách areálu.'' „Název EXPO jsme si vypůjčili od světových výstav, kde se jednotlivé země snaží co nejvíce zaujmout návštěvníky a připravují pro ně okázalé expozice a předhánějí se v novátorství. Chceme ukázat, že i venkov má návštěvníkům co nabídnout a umí to
zajímavě a neotřele prezentovat,“'' říká Jan Florian z MAS Český Západ – Místní partnerství, který přípravu venkovské expozice koordinoval.

Návštěvníci se mohli seznámit s místními zajímavostmi, při jejichž prezentaci byl kladen velký důraz na originalitu a nápaditost. Neotřelou formou se tak každý mohl projít krajinou a zhlédnout sama sebe v nejrůznějších prostředích, stejně tak jako cestovat „prstem po mapě“ a prohlédnout si tamní zajímavosti. Děti si budou moci nakreslit nebo vymodelovat různé pamětihodnosti, nebo si jejich fotografii složit z dřevěných maxi-kostek nebo z oblíbeného puzzle. Zájemci si mohli vyzkoušet práci v keramické nebo papírové dílně, nebo si vyrobit vlastního koně a vydat se s ním na vyjížďku po kraji. Otrlejší návštěvníci se pustili do tradiční práce zemědělců – dojení krávy, nebo práci s vidlemi. Expozice pamatovala i na nejmenší návštěvníky – batolata, která měla jedinečnou příležitost prolézt celý kraj doslova křížem krážem během chvilky. Snahou organizátorů bylo co nejvíce a nejzajímavější formou přiblížit návštěvníkům dnešní venkov.

„Velkým impulsem pro nás byla iniciativa města Plzně, které si svůj prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015 nechce nechat jen pro sebe, ale nabízí spolupráci i okolnímu regionu. Po několika společných schůzkách se členy týmu Plzně 2015 vznikl společný projekt sedmi MAS, který následně získal podporu z Programu rozvoje venkova ČR,“ dodává Florian.

Místní akční skupiny sdružují obce, podnikatele i neziskové organizace, působící v daném regionu. Ti pak společně na principech iniciativy LEADER zpracovávají integrovanou strategii místního rozvoje, kterou poté postupně realizují. V Plzeňském kraji působí celkem 11 MAS. Akce se konala v rámci projektu „Skrytá bohatství aneb venkov Plzni“, který je spolufinancován Evropskou
unií v rámci Programu rozvoje venkova.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS