Dny jeskyní vrcholí unikátní výstavou na zámku ve Ctěnicích

21. září 2012

tiskový servis MŽP

Foto k článku Dny jeskyní vrcholí unikátní výstavou na zámku ve Ctěnicích

Celoroční kampaň Ministerstva životního prostředí zaměřená na podporu nejvýznamnějších přírodních krás vrcholí otevřením výstavy s názvem Světové dědictví v hlubinách země a zpřístupněné jeskyně ČR na zámku ve Ctěnicích. České a moravské jeskyně jsou naprosto jedinečné. Jsou součástí české přírody stejně jako Šumava, Český les a další známá místa.

Seznámit návštěvníky s historií jeskyní je právě cílem výstavy ve Ctěnicích. Expozici tvoří dvě tematické části. První část s názvem Světové dědictví v hlubinách země je putovní výstavou WH UNESCO o krasu a jeskyních ve slovensko – maďarském příhraničí, na které se organizačně podílí Správa jeskyní ČR. Na geomorfologicky souvislém území na pomezí Slovenska a Maďarska o rozloze cca 600 km2 se nachází více než 1 300 jeskyní. Jejich mimořádná hodnota spočívá v rozmanitosti podzemních prostor, které obývá více než 500 druhů živočichů. Archeologické nálezy z těchto míst jsou staré až 35 000 let. Výstava návštěvníkům nabídne bohatý obrazový materiál doplněný texty ve slovenském, maďarském a anglickém jazyce.

Výstavní blok Zpřístupněné jeskyně České republiky zve návštěvníky do čtrnácti zpřístupněných jeskyní v Čechách a na Moravě. Prostřednictvím vystavených exponátů se lidé seznámí s charakteristikou jednotlivých jeskyní, historií jejich utváření, bohatostí výzdoby, se stopami, které v nich zanechali lidé v dobách dávných i poměrně nedávných, nebo s činností Správy jeskyní ČR. Výstavu spolu s Ministerstvem životního prostředí pořádá Muzeum hlavního města Prahy a Správa jeskyní ČR. Pro veřejnost je expozice otevřená v prostorách zámeckého areálu ve Ctěnicích až do 4. listopadu 2012.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS