První peníze Fondu Otakara Motejla získají místní sdružení, která otevřou radnice občanům

13. února 2012

OSF Nadace Open Society Fund

Foto k článku První peníze Fondu Otakara Motejla získají místní sdružení, která otevřou radnice občanům

První prostředky Fondu Otakara Motejla ve výši 1,3 milionu korun půjdou do obcí po celé České republice, kde se malá sdružení snaží přimět radnice, aby vycházely vstříc občanům a poskytovaly jim informace.

Dalších 2,6 milionu dostanou jako institucionální podporu velké české protikorupční nevládní organizace. Na tiskové konferenci k zahájení Fondu Otakara Motejla to uvedl jeho manažer Jiří Knitl.

V souladu s odkazem prvního českého ombudsmana vznikl Fond Otakara Motejla jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu (watchdog organizace). Spravuje ho Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s odbornou radou, jejímiž členy jsou Kateřina Kulíšková, dcera Otakara Motejla, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek a politoložka Vladimíra Dvořáková. Společně vyzývají podnikatele, firmy i jednotlivce, aby do fondu přispěli a pomohli tak v ČR vytvořit poctivější prostředí. Nadace OSF již dala do fondu 11,5 milionu korun.

Založení a první aktivity fondu, který přispívá k vytvoření poctivějšího prostředí v Česku, uvítaly nevládní organizace i stát.

„Kromě toho, že korupce je jedním z trestných činů, jde hlavně o společenský problém. Represe sama o sobě mnoho nezmění, pokud ve společnosti nevznikne silná vůle ke změně. Proto vítám vznik Fondu Otakara Motejla jako transparentní nástroj k podpoře občanských iniciativ, které si vzaly za cíl zlepšit současnou situaci v České republice," uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

„Podpora nezávislého fondu je pro nás životně důležitá, jen díky ní můžeme systematicky monitorovat příležitosti ke korupci a naléhat na stát, aby jim zamezil,“ řekl David Ondráčka, ředitel české Transparency International. Ta společně s dalšími 4 velkými organizacemi - Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv – získá letos z Fondu Otakara Motejla institucionální podporu ve výši kolem 2,6 milionu korun.

Fond Otakara Motejla se však nebude zabývat jen korupcí. „Občané často řeší i jiné problémy, plynoucí z nevědomosti, nezájmu státní správy či špatně nastavených zákonů – týkají se například práv pacientů, zneužívání osobních údajů, nebo na místní úrovni zástavby obecních pozemků. Často také čelí tomu, že úřady nechtějí dodat informace o tom, jak nakládají s veřejnými penězi a proč dělají jaká rozhodnutí,“ popsal Jiří Knitl práci českých „watchdogů“, které bude fond podporovat. Již dnes má Fond Otakara Motejla ve své databázi téměř 130 takových skupin po celé zemi.

Fond Otakara Motejla spravuje Nadace Open Society Fund Praha, třetí největší soukromá nadace v ČR s dvacetiletou zkušeností.

Více informací o Fondu Otakara Motejla najdete na www.motejl.cz.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS