Čínští turisté možná objeví Krkonoše

3. února 2012

Dagmar Palátková

Foto k článku Čínští turisté možná objeví Krkonoše

Lyžování široké veřejnosti se v Číně dostává do popředí prý spíše v posledních letech. Zasněžené vrcholy, vhodné k rekreačnímu sjezdování, jsou však od hlavního města poměrně vzdálené. Ti, kteří jezdí lyžovat do Evropy, znají rakouské Alpy.

Jak známo, obyvatelé jednoho z nejlidnatějších států světa se v posledních letech vydávají za poznáním do Evropy. Čínští turisté totiž stačí během několika dní projet řadu evropských zemí. Navštíví hlavní města, památky UNESCO, možná některé světově proslulé zajímavosti a ujíždí za dalším poznáním do další destinace. Když se vydají pouze do České republiky, prvoplánově mají od manažerů cestovních kanceláří v programu Prahu, Karlovy Vary a Český Krumlov. Když jsou ti, kteří itinerář připravují, více osvícení, zařadí např. Kutnou Horu. Proč to tak je? Protože tvoří programy zájezdů vesměs od stolu. Sami osobně neznají další česká místa a města.

O to více byla cennější jednodenní návštěva vyslankyně „sedmé velmoci“ – mladé novinářky Wei Na, která prostřednictvím státní agentury Czech Tourism a v koordinaci Svazku Krkonoše navštívila Špindlerův Mlýn. Zástupci Města Šp. Mlýn pro ni připravili vhodný program a další provozovatelé služeb se připojili.

Lyžování široké veřejnosti se v Číně dostává do popředí prý spíše v posledních letech. Zasněžené vrcholy, vhodné k rekreačnímu sjezdování, jsou však od hlavního města poměrně vzdálené. Ti, kteří jezdí lyžovat do Evropy, znají rakouské Alpy.

Novinářka Wei Na byla delegovaná časopisem Outdoor Magazine, který v Pekingu vychází jednou za měsíc, v nákladu 450 000 kusů, na internetu na adrese www.out99.org a poskytuje opravdu široké základně spíše sportovně založených čtenářů přehled o outdoorových aktivitách po celém světě. V rámci svého okružního poznávacího press tripu po Evropě navštívila nejenom Čechy, ale i Slovenko, Maďarsko a Polsko, tzv. V4. V Čechách s průvodci projela již výše zmíněná města. Svazek Krkonoše dostal nabídku zprostředkovat návštěvu zajímavé horské lokality. Vybrán byl Špindlerův Mlýn. Právě proto se toto středisko za lokality nejvyšších českých hor chopilo příležitosti předvést lyžařské a volnočasové aktivity.

V den, kdy přijela spolu s dvěma dalšími Číňany, se jarně pražící slunce odráželo v haldách nachumeleného bílého sněhu a azurově modrá obloha přinášela ten báječný pocit, že jste ve správnou chvíli na správném místě. Zahraniční hosté byli překvapeni širokou nabídkou služeb. Fascinoval je sníh a počasí. Mimo jiné zažili jízdu na saních, na lanovce.... výstrojí však podcenili mrazivé počasí a když slunce odpoledne zapadalo, teplota čítající kolem – 10 C jim sebrala hodně energie. Deficit spravil saunový svět v hotelu Harmony, kde se vyhřáli a pookřáli.

Pravdou je, že obsah článku, který paní Wei Na pro časopis napíše, neovlivníme. Fotografie plné sněhu a slunce, které nafotila ona a čínský fotograf, nelžou. Snažili jsme se o zprostředkování širokého poznání v různých souvislostech, o přívětivé milé a vstřícné chování, aby celkový dojem vyzněl ve prospěch Krkonoš. Pokud se i ona k tomu postaví stejně, mají nejvyšší české hory vcelku reálnou šanci, že je Číňané začnou pozvolna objevovat nejenom v časopise, ale i osobně.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS