Do další výzvy k předložení dotací z programu Leadru přišlo v Posázaví 25 žádostí

2. února 2012

Jaroslava Tůmová

Foto k článku Do další výzvy k předložení dotací z programu Leadru přišlo v Posázaví 25 žádostí

Místní akční skupina (MAS) Posázaví rozdělí další peníze ze Strategického plánu Leader (SPL). V 9. výzvě přijala 25 žádostí o dotaci v celkové výši 32,5 milionu korun. K dispozici na ně má minimálně 8,9 milionu korun. Pomohou rozšířit ubytovací kapacity, vybudovat nové spolkové a občanské domy, dětská a multifunkční hřiště nebo naučné stezky. Veřejná obhajoba projektů bude 7. a 8. února 2012. O tom, který projekt nakonec dotaci získá, rozhodne 14. února 2012 Programový výbor MAS Posázaví.

„Na tuto výzvu je alokováno 8,9 milionu korun. Záleží ale na kvalitě projektů a na rozhodnutí programového výboru, jestli na ně dá víc peněz, nebo jestli v roce 2012 vyhlásíme ještě další výzvu k předložení žádostí o dotaci. Vědět to budeme 14. února,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Zároveň vyzvala veřejnost, aby se přišla podívat na obhajoby projektů. „Prezentace projektů je zajímavá a může se stát inspirací pro případné další zájemce o dotaci,“ dodala.

Podle manažerky SPL Marie Škvorové přišla své projekty předem konzultovat skoro polovina žadatelů. „Nepodcenili přípravu, proto neočekáváme, že v jejich žádostech bude při administraci mnoho chyb,“ uvedla. Objevilo se podle ní také několik nových žadatelů nebo nových statutárních zástupců, kteří se žádostmi ještě nemají tolik zkušeností.

Bohunka Zemanová uvedla, že si jeden žadatel nechal žádost vypracovat odbornou agenturou. „Trochu nás to překvapilo, protože připravit projekty není složité. Jde v nich hlavně o spolupráci, kterou si žadatel musí obhájit. Tyto žádosti by se měly psát srdcem,“ konstatovala. Novinkou v žádostech je podle ní například projekt studentského klubu, který předložila Unie rodičů při Gymnáziu Benešov. O rozdělení peněz metodou Leader rozhodují místní lidé, kteří znají potřeby regionu. „Není to o lobbingu žádných skupin. Byli bychom jenom rádi, kdybychom měli na projekty do budoucna více peněz,“ uvedla Bohunka Zemanová.

MAS Posázaví, která v regionu administruje Strategický plán Leader, dostala v letech 2008–2011 k rozdělení celkem 69,3 milionu korun. Finanční příspěvek získalo 58 projektů a dotace se pohybovaly od několika stovek tisíc korun po více než milion korun.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS