Archiv článků

Ministerstvo zemědělství podpoří v roce 2020 národními dotacemi především zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat

4. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Celkem 3,8 miliardy korun získají v příštím roce čeští zemědělci prostřednictvím národních dotací. Jsou určené hlavně na programy, které přispívají ke zlepšování podmínek v chovech zvířat nebo k udržení odvětví, která jsou důležitá pro zachování zaměstnanosti na venkově i ke zvýšení konkurenceschopnosti českého agrárního sektoru. Návrh dotačních programů dnes schválila vláda.

Nenechte si ujít ochutnávku hmyzích specialit v pondělí 28. října na Hmyzákovi ve Vlašimi

31. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku kraj blanickych rytiru

Hlavní program Hmyzáku 2019 vypukne 28. 10. v 13:00 hodin. Jako každý rok i letos přijede malé i velké pobavit Aleš Bílek se svým loutkovým divadýlkem Vysmáto. Pro hmyzožravce jsou připraveny dvě přednášky na téma „Jíme hmyz“ a kulinární show a také ochutnávky hmyzích dobrot na slaný i sladký způsob. Entomology laiky i odborníky jistě zaujme přednáška pana docenta Farkače, který ve své přednášce představí hmyz jako nezbytný článek přírody a pan inženýr Knapp poodhalí tajemství ze života slunéček. Hmyzí zajímavosti představí také entomolog Ing. Miloš Krejčíř během ukázek ze své sbírky hmyzu.

Cenu naděje pro živý venkov získala obec Vítonice

31. října 2019

Michael Jettmar

Nositelem ocenění Cena naděje pro živý venkov, kterou SMS ČR uděluje v rámci celostátní soutěže Vesnice roku, se staly Vítonice, malá obec ze Zlínského kraje.

Dotace na výsadbu stromů a vybudování venkovních areálů v přírodním stylu - Olomouc

30. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku SMO

Máte v okolí svého bydliště veřejné prostranství vhodné pro výsadbu nových stromů a chcete se zapojit do celonárodní výzvy Sázíme budoucnost? Rádi byste vybudovali na školním či obecním pozemku výukový areál, kde si děti budou moci vytvořit pozitivní vztah k přírodě a ochraně životního prostředí? Nyní máte příležitost získat finance na své projekty z nejnovějších dotačních titulů Ministerstva životního prostředí.

Unikátní doklad obnovené památky

30. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku SMO

V pondělí 28. října 2019 jsme oslavili výročí vzniku naší republiky. Připravili jsme pro Vás proto zvláštní příspěvek o trnité cestě k rekonstrukci a znovuodhalení krásy kunínského zámku, zámku, který byl prakticky na zbourání. Jeho zmrtvýchvstání má na svědomí myšlenka o záchraně a ochraně krásy, historie, paměti a vzpomínek, které nám zanechali naši předkové. Tuto myšlenku uvedla v život zastupitelstva obce Kunín, i když asi nebylo jednoduché vysvětlovat občanům, proč se opravuje zámek a nejsou finance na chodníky, komunikace, školu, školku,… Nicméně nakonec se podařilo, obec sklízí za obnovu jedno zasloužené ocenění za druhým. Kromě prvenství v soutěži Má vlast cestami proměn „Nejkrásnější proměna 2014“, čerstvého ocenění v prestižní soutěži obnovy památek za uplynulých 30 let Opera historica 2019, zámek získal také Zlatou medaili Památkového inspektora televize Nova. Starostka Dagmar Novosadová nám o dlouhé cestě za záchranou historického dědictví napsala:

MŽP se zástupci myslivců, rybářů a střelců dohodlo na společném postupu k olovu

29. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

MŽP se zástupci myslivců, rybářů a střelců dohodlo na společném postupu k olovu
Vláda zítra nebude projednávat Národní strategii řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030. MŽP jí po dohodě se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty, Českého a Moravského rybářského svazu, Českého střeleckého svazu, Ligy LIBE a Ministerstva zemědělství přepracuje. Problematika olova v ní řešena nebude.

Více než 2,6 miliardy korun míří na rozvoj regionů, cestovní ruch a podporu bydlení

29. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo výzvy k podávání žádostí o dotace, které mohou získat především obce a další žadatelé v příštím roce. Podpora je každoročně směřována na rozvoje regionů, cestovní ruch a podporu bydlení. Celkem do těchto oblastí ministerstvo uvolní více než 1,6 miliardy korun. Další 1 miliarda putuje na projekty, které jsou v takzvaném zásobníku programu Podpora rozvoje regionů 2019+. Těžit z toho tak budou projekty, na které se v minulém roce nedostalo.

Ministryně Dostálová zahájila v Olomouci 22. celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu

24. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes zahájila 22. celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu, kterou pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj. Akce se koná v Olomouci ve dnech 24. – 25. října 2019 a účastní se jí více než čtyři stovky odborníků. Hlavním tématem letošní celostátní konference jsou připravované koncepční změny stavebního práva.

Ministr Toman po jednání ministrů V4: EU by měla přijmout novou strategii pro lesnictví, abychom zajistili rychlou a účinnou obnovu lesů po kalamitě

24. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Africký mor prasat (AMP), kůrovcová kalamita v lesích a Společná zemědělská politika (SZP) po roce 2020 byla hlavní témata dnešního jednání ministrů zemědělství rozšířené skupiny zemí Visegrádské skupiny v Praze. Toho se zúčastnili zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a Finska, které nyní předsedá Evropské unii.

Evropské komisi byly představeny návrhy směřování nových operačních programů

23. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ve dnech 22. a 23. října proběhlo v Praze jednání se zástupci Evropské komise. Již třetí setkání k přípravě programového období 2021-2027 se zaměřilo hlavně na Dohodu o partnerství a operační programy; stranou však nezůstaly ani další otázky spojené se současností i budoucností čerpání prostředků z fondů EU.

5G pro 5 měst. MPO vyhlašuje soutěž pro testování a vývoj nových technologií a aplikací

17. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj hledá města, která chtějí testovat 5G technologie. Soutěžní návrhy mohou municipality posílat do 22. listopadu 2019. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční na MPO za účasti vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly 12. 12. ve 12.00 hodin. 5 vítězů, kteří budou moct díky spolupráci státu a soukromého sektoru rychleji využívat 5G sítě.

Ministr zemědělství Miroslav Toman schválil sazby přímých plateb pro rok 2019

17. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok. Jde například o dotace pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro životní prostředí, pro mladé zemědělce nebo na takzvané citlivé komodity. Také v letošním roce se budou vyplácet zálohy na jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy ve výši 70 %.

Ministr Toman: Pro českého zákazníka chceme kvalitu za férovou cenu. Obchodníci si nesmí myslet, že nám můžou naservírovat cokoliv

16. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Podílu českých potravin na domácím trhu, dvojí kvalitě potravin, novele zákona o významné tržní síle a podpoře výrobků českých producentů se dnes na Žofínském fóru věnoval ministr zemědělství Miroslav Toman. Tématem fóra byly Potraviny a jejich kvalita z pohledu českého zákazníka.

SVS podá trestní oznámení na jatka kvůli možnému týrání zvířat

14. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – V souvislosti se záběry nevhodného zacházení s hospodářskými zvířaty na jatkách ve Všeticích ve Středočeském kraji zveřejněnými na facebooku, podá Státní veterinární správa (SVS) trestní oznámení na provozovatele jatek pro podezření na týrání zvířat. Ústřední veterinární správa v souvislosti s případem začala prověřovat fungování stálého veterinárního dozoru na jatkách, který je v kompetenci Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj. V návaznosti na případ bude opakovaně prověřeno také fungování ostatních porážek v celé ČR.

Na Klatovsku unikla do vody látka na impregnaci dřeva, Povodí Vltavy začalo nadlepšovat průtoky v Úhlavě a na Berounce

14. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Pravděpodobně v nočních hodinách ze 7. na 8. října došlo k úniku prostředků na impregnaci dřeva z výrobního areálu v Klatovech - Lubech do toku Drnového potoka. Ten je jedním z významných přítoků řeky Úhlavy, jež zásobuje město Plzeň pitnou vodou. Povodí Vltavy bezprostředně po zjištění havárie zahájilo detailní monitoring toku Úhlavy a začalo postupně nadlepšovat průtoky v řece, aby došlo k co největšímu naředění uniklé látky ve vodě.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS