Archiv článků

O dotace pro obce v národních parcích je obrovský zájem, za tři dny si rozebraly 100 milionů korun

22. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Sto milionů určených na rozvoj obcí v národních parcích je pryč. Prostředky z Národního programu Životního prostředí se vyčerpaly za pouhé tři dny a Státní fond životního prostředí ČR ukončil příjem žádostí.1

ČR boduje v udržitelném rozvoji, v Evropě jsme na 8. místě

21. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Srovnání států Evropské unie v rámci Evropské zprávy o udržitelném rozvoji (Europe Sustainable Development Report) ukazuje, že Česká republika zůstává na špici i ve srovnání s nejrozvinutějšími státy světa. Česká republika je v tomto srovnání nejen první mezi zeměmi střední a východní Evropy, ale zanechala za sebou také některé původní země Evropské unie, například Velkou Británii, Belgii nebo Nizozemí.

Evropská komise přepracuje svůj další návrh na regulaci olověného střeliva, proti se postavila i ČR

20. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Česká republika, konkrétně zástupci Ministerstva životního prostředí, včera odmítli další návrh Evropské komise na regulaci použití olověného střeliva na území členských států EU. Evropská komise, s cílem regulovat vnos olova do životního prostředí, přišla s novým návrhem na jeho regulaci. Ten byl ovšem natolik prakticky neaplikovatelný, že ho MŽP a řada dalších států musely v plném rozsahu odmítnout. Evropská komise tak na základě včerejší diskuze se státy EU do února roku 2020 připraví nové znění.

IROP již rozdělil více než 100 miliard do regionů po celé České republice

19. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, překročil významný kulatý mezník. Již více než 100 miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo rozděleno mezi 6 567 projektů po celé České republice. V přepočtu je tak na projekty rozděleno 79 % prostředků, které má IROP k dispozici. Z rozdělených peněz pak již bylo proplaceno příjemcům bezmála 40 miliard korun.

Upozornění SVS v souvislosti s šířením afrického moru prasat v sousedním Polsku

19. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že v sousedním Polsku došlo k výraznému postupu afrického moru prasat (AMP). Polské dozorové orgány aktuálně informovaly o výskytu AMP u prasete divokého v okrese Wschowa na západě země. Nové ohnisko nákazy je 80 km od hranice s Německem a 120 km od hranice s Českou republikou (ČR). Riziko opětovného zavlečení nákazy do ČR se tím výrazně zvýšilo. SVS apeluje na nutnost dodržování platných mimořádných veterinárních opatření ve vztahu k AMP, zásad biologické bezpečnosti v chovech prasat domácích i při obchodování s vepřovými produkty a zvěřinou.

Výzva na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách je vyhlášena

18. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Pro příští rok je připraveno 100 milionů korun. Obce mohou žádosti o poskytnutí dotace podávat až do 14. února 2020.

MŽP vydalo nesouhlasné stanovisko k polskému záměru rozšířit těžbu na dole Turow

15. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko České republiky k záměru „Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów“, který chce realizovat v následujících letech polská energetická společnost PGE u českých hranic na Liberecku.

Ochrana vodních zdrojů pro současnost i pro budoucnost je hlavním cílem ústavního zákona, který navrhuje Ministerstvo zemědělství

13. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Hlavním záměrem návrhu ústavního zákona je nadřazení veřejného zájmu na ochranu vody pro lidskou potřebu všem ostatním veřejným zájmům. Cílem je i zabezpečení práva na vodu každému obyvateli z veřejně dostupných zdrojů za přijatelných společenských a sociálních podmínek. Návrh vychází z analýzy Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kterou si nechalo zpracovat MZe.

Obce mohou žádat o dotace na územní plány

12. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotace na dotační titul „Územní plán“. Pro žadatele je připraveno 15 milionů korun. Žádosti bude MMR přijímat až do 11. února.

Ministerstvo zemědělství podpoří v roce 2020 národními dotacemi především zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat

4. listopadu 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku Mze

Tisková zpráva – Celkem 3,8 miliardy korun získají v příštím roce čeští zemědělci prostřednictvím národních dotací. Jsou určené hlavně na programy, které přispívají ke zlepšování podmínek v chovech zvířat nebo k udržení odvětví, která jsou důležitá pro zachování zaměstnanosti na venkově i ke zvýšení konkurenceschopnosti českého agrárního sektoru. Návrh dotačních programů dnes schválila vláda.

Nenechte si ujít ochutnávku hmyzích specialit v pondělí 28. října na Hmyzákovi ve Vlašimi

31. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku kraj blanickych rytiru

Hlavní program Hmyzáku 2019 vypukne 28. 10. v 13:00 hodin. Jako každý rok i letos přijede malé i velké pobavit Aleš Bílek se svým loutkovým divadýlkem Vysmáto. Pro hmyzožravce jsou připraveny dvě přednášky na téma „Jíme hmyz“ a kulinární show a také ochutnávky hmyzích dobrot na slaný i sladký způsob. Entomology laiky i odborníky jistě zaujme přednáška pana docenta Farkače, který ve své přednášce představí hmyz jako nezbytný článek přírody a pan inženýr Knapp poodhalí tajemství ze života slunéček. Hmyzí zajímavosti představí také entomolog Ing. Miloš Krejčíř během ukázek ze své sbírky hmyzu.

Cenu naděje pro živý venkov získala obec Vítonice

31. října 2019

Michael Jettmar

Nositelem ocenění Cena naděje pro živý venkov, kterou SMS ČR uděluje v rámci celostátní soutěže Vesnice roku, se staly Vítonice, malá obec ze Zlínského kraje.

Dotace na výsadbu stromů a vybudování venkovních areálů v přírodním stylu - Olomouc

30. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku SMO

Máte v okolí svého bydliště veřejné prostranství vhodné pro výsadbu nových stromů a chcete se zapojit do celonárodní výzvy Sázíme budoucnost? Rádi byste vybudovali na školním či obecním pozemku výukový areál, kde si děti budou moci vytvořit pozitivní vztah k přírodě a ochraně životního prostředí? Nyní máte příležitost získat finance na své projekty z nejnovějších dotačních titulů Ministerstva životního prostředí.

Unikátní doklad obnovené památky

30. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku SMO

V pondělí 28. října 2019 jsme oslavili výročí vzniku naší republiky. Připravili jsme pro Vás proto zvláštní příspěvek o trnité cestě k rekonstrukci a znovuodhalení krásy kunínského zámku, zámku, který byl prakticky na zbourání. Jeho zmrtvýchvstání má na svědomí myšlenka o záchraně a ochraně krásy, historie, paměti a vzpomínek, které nám zanechali naši předkové. Tuto myšlenku uvedla v život zastupitelstva obce Kunín, i když asi nebylo jednoduché vysvětlovat občanům, proč se opravuje zámek a nejsou finance na chodníky, komunikace, školu, školku,… Nicméně nakonec se podařilo, obec sklízí za obnovu jedno zasloužené ocenění za druhým. Kromě prvenství v soutěži Má vlast cestami proměn „Nejkrásnější proměna 2014“, čerstvého ocenění v prestižní soutěži obnovy památek za uplynulých 30 let Opera historica 2019, zámek získal také Zlatou medaili Památkového inspektora televize Nova. Starostka Dagmar Novosadová nám o dlouhé cestě za záchranou historického dědictví napsala:

MŽP se zástupci myslivců, rybářů a střelců dohodlo na společném postupu k olovu

29. října 2019

Michael Jettmar

Logo: k článku MZP

MŽP se zástupci myslivců, rybářů a střelců dohodlo na společném postupu k olovu
Vláda zítra nebude projednávat Národní strategii řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030. MŽP jí po dohodě se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty, Českého a Moravského rybářského svazu, Českého střeleckého svazu, Ligy LIBE a Ministerstva zemědělství přepracuje. Problematika olova v ní řešena nebude.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS