Archiv článků

Ministerstvo zemědělství rozšiřuje projekty na zlepšení kvality pitné vody

23. února 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšíří od letošního roku pilotní projekty na šetrné hospodaření zemědělců v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov na Želivce. Nově budou zemědělci používat méně přípravků na ochranu rostlin i na polích u nádrží Římov (Jihočeský kraj), Vrchlice (Středočeský kraj) a Opatovice (Jihomoravský kraj). Ročně vynaloží MZe na šetrné zemědělské postupy u vodárenských nádrží přibližně 70 milionů korun.

Ministerstvo zemědělství vyhlásí druhou výzvu programu Agricovid potravinářství, žádosti bude přijímat od 15. března

15. února 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – S ohledem na stále omezené možnosti dodávek potravin do veřejného stravování a na trhy vyhlásí Ministerstvo zemědělství (MZe) druhou výzvu v dotačním programu Agricovid potravinářství. Rozhodným obdobím pro posuzování žádostí bude 1. prosince 2020 až 28. února 2021. Příjem žádostí začne 15. března, předtím musí ještě pravidla notifikovat Evropská komise.

Ekoregion Úhlava podporuje rozvoj vzdělávání na Klatovsku

8. února 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku CPKP

Již třetím školním rokem probíhají ve školách a školkách na Klatovsku zajímavé aktivity, jejichž cílem je podpořit vzdělávání v regionu. V rámci projektu, který má poměrně složitý název – Místní akční plán rozvoje vzdělávání zkráceně MAP, se setkávají zástupci škol a školských institucí, pedagogové, představitelé obcí i úřadů a společně s rodiči přemýšlí nad tím, jak zlepšit vzdělávání na Klatovsku. Do projektu je zapojena převážná většina základních a mateřských škol z Klatovska. Na jednotlivých aktivitách projektu se podílí i mnoho dalších subjektů jako např. Městská knihovna v Janovicích nad Úhlavou, Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, DDM Klatovy a další.

Soutěž Obec přátelská rodině a seniorům 2021 prodloužení termínu

29. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Již tradiční soutěž „Obec přátelská rodině a seniorům 2021“ prodloužila termín pro podávání přihlášek až do 1. března.

Projekt ESO vydal publikaci Finanční řízení obcí

28. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku SMO

Publikace "Finanční řízení obcí", kterou pro vás připravil projekt ESO, může pomoci všem, kteří mají zájem získat ucelený přehled právního a ekonomického rámce o správě veřejných financí. Již nyní si publikaci můžete bezplatně stáhnout na webu Svazu.

Česko kráčí k čistší energetice. Vláda schválila program pro Modernizační fond

27. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku MZP

Česká energetika projde v následujících deseti letech zásadní přeměnou směrem k většímu využívání čistých ekologických zdrojů, snižování spotřeby energie a decentralizaci. Mezi opatření, která by se měla touto cestou vydat, budou patřit investice v oblasti teplárenství, budování nových obnovitelných zdrojů, ale také dopravy či modernizace průmyslu a podnikání. Výsledkem bude významné snížení emisí skleníkových plynů a pozitivní dopad na klima i životní prostředí. Využívat k tomu bude 9 programů podpory a peníze ze 150 miliardového Modernizačního fondu, jehož základní strategický dokument dnes schválila vláda. Česká republika tak pokračuje v plnění slíbených závazků o ochraně klimatu a snižování emisí CO2.

Do schránek brodské Charity někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže

26. ledna 2021

Michael Jettmar

HAVLÍČKŮV BROD, SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU, 25. ledna – Ve dvou poštovních schránkách služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod nalezli zaměstnanci neoznačené obálky s penězi. Zda jde o dar, není zřejmé. Charita proto odevzdala peníze na příslušné městské úřady. Nyní se čeká, zda se k penězům někdo přihlásí, jinak peníze propadnou městům.

Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

26. ledna 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA, 25. ledna – V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho v zimě správně přikrmovat a jakých pravidel se držet. Možná vás překvapí, že nejohroženější skupinou jsou dravci, sovy a krkavcovití ptáci.

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

26. ledna 2021

Michael Jettmar

VYSOČINA, 21. prosince - Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce roku našim psům a kočkám, ale i divokým zvířatům ulehčili.
Co dělat, abychom našim čtyřnohým miláčkům hlasité oslavy konce roku usnadnili?

Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce pomohou v boji proti koronaviru

25. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku MMR

Programy nadnárodní spolupráce INTERREG CENTRAL EUROPE a INTERREG DANUBE a program meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE i přes probíhající pandemii COVID-19 úspěšně pokračují v realizaci. U všech programů bylo pro rok 2020 splněno pravidlo n+3 a k začátku roku 2021 je u těchto programů rozděleno zhruba 95 % z celkové alokace programů, která činí 827 mil. EUR. Zbytek peněz se zaměří na zvládání boje proti koronaviru.

Zemědělská produkce 2020: nárůst, ale i vyšší náklady. Podnikatelský důchod českého zemědělství poklesl loni o čtvrt miliardy korun

12. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Zemědělská produkce České republiky vzrostla loni o 1,5 miliardy korun, pomohly tomu příznivější klimatické podmínky a lepší sklizňové výnosy. Celkově se ve srovnání s předešlým rokem produkce zvýšila o 1 %, náklady stouply o 1,7 %. Podnikatelský důchod zemědělství klesl o čtvrt miliardy korun. Výsledky ovlivnilo například přemnožení hrabošů i pandemie koronaviru. Předběžné údaje českého zemědělství připravil Ústav zemědělské ekonomiky a informaci (ÚZEI).

Úvodní konference projektu DREAM ROAD

6. ledna 2021

Michael Jettmar

Více než 60 účastníků přilákala 2. prosince 2020 zahajovací online konference zaměřená na seznámení veřejnosti s projektem DREAM ROAD. Akce připravila půdu pro 30 měsíců intenzivní spolupráce v oblasti posílení postavení Romů v celém Podunají.

Protipovodňová ochrana na Bečvě: letos se rozhodne, jestli bude vodní dílo Skalička suchým poldrem nebo víceúčelovou nádrží

4. ledna 2021

Michael Jettmar

Logo:  k článku Mze

Tisková zpráva – Příprava protipovodňových opatření na řece Bečvě pokračuje výkupy pozemků pod budoucím vodním dílem Skalička, technickými i přírodě blízkými opatřeními. Letos bude také dokončena analýza, na základě které bude vybrána nejvhodnější varianta vodního díla Skalička. Materiál o stavu protipovodňových opatřeních na Bečvě dnes Ministerstvo zemědělství předložilo vládě.

Konference Naše příroda bude online

12. listopadu 2020

Michael Jettmar

Vážené dámy, vážení pánové,
do poslední chvíle jsme doufali, že se nám podaří konferenci uskutečnit prezenční formou. Přesto musíme reagovat na neradostný vývoj posledních týdnů. Oznamujeme, že se 6. konference Naše příroda uskuteční v původním plánovaném termínu 24. 11. 2020 za podpory našich partnerů NET4GAS s.r.o. a Olomouckého kraje poprvé v historii on-line (viz tisková zpráva v příloze).

V Pavlově se často starají o ptáky zraněné elektrickým proudem

9. listopadu 2020

Michael Jettmar

VYSOČINA, 9. listopadu - Sloupy elektrického vedení jsou pro ptactvo často smrtelně nebezpečné. Své o tom ví pracovníci Záchranné stanice Pavlov, kde se v loni starali o 33 popálených ptáků a letos už řešili 27 případů. Pomoci při řešení tohoto závažného problému může každý, stačí, když lidé nahlásí případy úmrtí dravců nebo jiného ptactva a upřesní danou lokalitu.

Partneři
Ministerstvo životního prostředí Centrum pro komunitní práci
Kontakty

Centrum pro komunitní práci
Venkovské noviny
Vodičkova 36
110 00 Praha 1

web: http://www.venkovskenoviny.cz
email: venkovskenoviny@cpkp.cz
tel.: 608 700 130

© Venkovské noviny Ikona RSS